دانستنی‌ها, دکوراسیون داخلی

کاربردهای رنگ آبی در دکوراسیون

ویژگی‌ها و کاربردهای رنگ آبی در دکوراسیون

. منشا و ساختار رنگ آبی

با توجه به منشا ساخت رنگ‌ها (طبیعی و مصنوعی) رنگ آبی هم به شیوه طبیعی مانند استفاده از گیاهانی چون نیل، وسمه و سنگ لاجورد به وجود می‌آید و هم به شیوه مصنوعی یا شیمیایی همچون اکسید فلز کبالت، ترکیب اکسید کبالت و قلع، سیانور مس و … به وجود می‌آید.

به‌طور کلی آبی و بسیاری از رنگ‌ها از طیف گسترده‌ای برخوردار هستند که از نظر روانشناسی، کاربرد و میزان محبوبیت دارای تفاوت‌هایی هستند.

 

ویژگی ها و کاربردهای رنگ آبی در دکوراسیون

. رنگ آبی در فرهنگ‌های باستان

 رنگ آبی در ایران باستان نماد بیکرانگی و آرامش است. در مصر باستان نشانی از خدای زندگی، تقوا و ایمان است. در چین معنای ابدیت دارد و در برخی از کشورهای آفریقایی به عنوان نمادی از حاصلخیزی و خوشحالی شناخته می‌شود.

. روانشناسی رنگ آبی

بزرگ‌‌ترین اثر روانی رنگ آبی ایجاد احساس آرامش است که با کاهش دادن استرس، آسایش را نیز به همراه دارد. حسی از رهایی و آزادی که با طیف روشن‌تری از آبی همخوانی بیشتری دارد. آبی به معنای خلوص و صداقت است و بر همین اساس در فضاهای معنوی مورد استفاده قرار می‌گیرد. آبی از محبوبیت بالایی برخوردار است که یکی از مهم‌ترین دلایل آن علاوه بر احساس آرامشی که دارد ایمنی و بی خطر بودن آن است.

. آبی در دکوراسیون داخلی ساختمان

 تمامی رنگ‌ها از طیف متنوعی برخوردارند که از روشن تا تیره یک رنگ معانی و القای بصری متفاوتی نیز دارد. به‌طور کلی رنگ‌های روشن در هر فضای داخلی دارای ویژگی بزرگنمایی هستند و بر همین اساس در فضاهای داخلی کوچک مورد استفاده بیشتری نیز دارند.

بیشتر بخوانید:  محل نصب ساعت دیواری در پذیرایی

 

ویژگی ها و کاربردهای رنگ آبی در دکوراسیون

 

بزرگ‌ترین ویژگی روانی رنگ آبی همانطور که گفته شد ایجاد حس آرامش است که در طیف میانه رنگ آبی از وضوح بیشتری برخوردار است. آبی جزو رنگ‌های سرد به شمار می‌رود که القا کننده سرما و خنکی هستند. بر همین اساس می‌تواند رنگ مناسبی برای استفاده در فضای داخلی خانه‌های مناطق گرمسیر باشد.

 

ویژگی ها و کاربردهای رنگ آبی در دکوراسیون

 

به‌واسطه حس آرامش و آسایشی که دارد رنگ مناسبی برای استفاده در اتاق خواب است و از جهت ارتباط معنایی با آب و دریا در بسیاری از فضاهای بهداشتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

ویژگی ها و کاربردهای رنگ آبی در دکوراسیون

 

استفاده از آبی روشن در فضای نشیمن علاوه بر بزرگنمایی، حسی از سکوت و تامل را نیز القا می‌کند. آبی تیره حس سردی کمتری دارد و در عین حال به‌واسطه ترکیب با رنگ سیاه احساسی از غم را تداعی می‌کند. از ویژگی مثبت رنگ آبی تیره می‌توان به قدرت و صلابت آن اشاره کرد.

استفاده از رنگ آبی در آشپزخانه کاربرد زیادی ندارد چرا که بی‌اشتهایی را القا می‌کند و فقط از جهت هماهنگی با فضای خانه می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

 

ویژگی ها و کاربردهای رنگ آبی در دکوراسیون

. ترکیب رنگ آبی و چوب طبیعی در دکوراسیون

ترکیب چوب طبیعی به‌واسطه القای حس گرما و رنگ آبی که رنگ سردی محسوب می‌شود می‌تواند ترکیب خوبی باشد و سرد بودن آبی را پوشش دهد. از طرف دیگر چوب طبیعی با داشتن حس خاص بودن می‌تواند در ترکیب با رنگ آبی تیره یا سرمه‌ای که تداعی‌گر قدرت و عظمت است به کار رود و بر میزان عظمت فضا بیفزاید.

 

 


نویسنده: نفیسه رضوانی

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “کاربردهای رنگ آبی در دکوراسیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *