دانستنی‌ها, روان‌شناسي چوب

چوب و تأثیر روانشناختی آن بر انسان قسمت دوم

خانه چوبی

در مقاله گذشته به بررسی برخی از ویژگی های ساختاری چوب در زندگی بشر پرداختیم در این مطلب به بررسی چرایی گرایش روز افزون مردم به این ماده طبیعی می پردازیم با ما همراه باشید

چوب منشأ آرامش در محل زندگی

در قرن حاضر انتخاب های متنوعی برای استفاده به عنوان مصالح مورد نیاز ساخت و ساز بنا و ابزار و وسائل مورد نیاز محل زندگی و کسب و کار وجور دارد اما هماهنطور که در گزارش مجله سنتینل آمده به جهت اینکه استفاده از عناصر طبیعی در فضاهای مختلف کار و زندگی به ما احساس آرامش و راحتی می‌دهد گرایش به استفاده از چوب در قالب ها و اشکال مختلف به طرز چشمگیری در حال گسترش است.

هر چند بشر امروز عمدتا شهرنشین شده اما ذاتا متعلق به طبیعت بوده و زندگی او با پدیده های طبیعی پیوند خورده است. با وجود همه پیشرفت هایی که در ساخت وسایل مورد نیاز زندگی بشر اتفاق افتاده و مصالح مورد نیاز که هر روز شکل جدیدی از آن به جامعه انسانی معرفی می شود باید اذعان کرد که هنوز هم این ماده طبیعی از ارکان اساسی در تجهیز فضای کار و زندگی به شمار می رود در این مطلب با توجه به این موضوع علت گرایش افراد به استفاده از چوب و وسایل چوبی را در محل زندگی و کار مورد بررسی دقیق تری قرار می‌دهیم

کاربرد چوب در معماری

 

عملا امروز هیچ فضایی را نمی‌توان بدون وسایل چوبی تصور کرد. این ماده طبیعی و دوست داشتنی در دسترس ترین مواد از دیر باز تا کنون در زندگی بشر بوده از این رو جایگاه بسیار مهمی در زندگی بشر پیدا کرده است .از استفاده به عنوان اصلی ترین مواد ساخت سرپناه های ابتدایی در دوران بعد از غار نشینی گرفته تا طراحی و تولید و استفاده در مدرن ترین چیدمان های امروزی همه جا رد پایی از چوب هست .هنوز  عشاق ظروف چوبی بی‌شمارند.

بیشتر بخوانید:  رنگ در طراحی داخلی (قسمت نهم)

 

جعبه چوبی آریا باردین دکو

جعبه چوبی آریا باردین دکو

جا بطری چوبی آوند باردین دکو

جا بطری چوبی آوند باردین دکو

زیرلیوانی چوبی آنیا باردین دکو

زیرلیوانی چوبی آنیا باردین دکو

سینی گرد دسته دار آرتا باردین دکو

سینی گرد دسته دار آرتا باردین

 

در مدرن ترین طراحی منازل درهای چوبی پای ثابت طراحی بوده و حس نوستالژیک را در کنار حس فاخر بودن در انسان ها ایجاد می‌کند .

چوب بیش از هر ماده دیگری به ما نزدیک بوده از تخت خوابی که فضای آرامش و استراحت را فراهم می‌کند تا مبلمان، کابینت ،کمد ها و کتابخانه تا بسیاری از وسائل چوبی دیگر که همگی از این ماده ساخته ساخته شده اند. این حجم وسیع استفاده از چوب در کنار مزیت های بی‌شمار آن بیش از هر دلیل دیگری به جهت القای فضای آرامش در محیط است.

حس آرامش چوب

 

با همه این احوال گاهی ما فراموش می کنیم که استفاده از مواد طبیعی راهی راحت و موثر در ایجاد آرامش و دوری از امراض مختلف در نتیجه استفاده نکردن از محصولات شیمیای و مصنوعی است. هر چند چوب هنوز در دکوراسیون منزل سهم عمده ای برای خود دارد اما گاهی دلیل عمده برخی از مردم در استفاده از آن بیشتر جنبه های زیبای شناسی بوده اما نباید از نظر دور داشت که استفاده از مواد طبیعی مخصوصا چوب می تواند نقش بسزایی در خلق فضایی مطبوع برای سلامت جسم ، روح و روان آدمی داشته باشد.

خانه چوبی

چوب و تنظیم رطوبت محیط

یک دیگر از فاکتورهای آرامش و آسایش در محیط زندگی تنظیم رطوبت محیط است. عدم تعادل در این فاکتور محیطی به شدت بر کیفیت زندگی و سلامت جسم و در پی آن سلامت روح و روان انسان تأثیر دارد. بدون شک تجربه سخت تنفس در محیط های بسیار خشک یا بسیار مرطوب را داشته اید که گاهی تا چه میزان سخت و طاقت فرسا خواهد شد.

بیشتر بخوانید:  برندهای معروف مبلمان در جهان (3)

از همین روست که توصیه های پزشکی مختلفی برای تنظیم رطوبت ارائه می شود و شرکت های تولیدی  تجاری راهکارهایی صنعتی برای تنظیم رطوبت محیط ارائه می دهند ، اما پیشنهاد ما استفاده از چوب برای تنظیم رطوبت محیط است. این عنصر طبیعی بسته به حجم استفاده شده در محیط به راحتی به کاملا بصورت هوشمند و اتوماتیک تنظیم رطوبت محیط را بخوبی انجام داده و فضایی مطبوع برای زندگی و استراحت شما فراهم می کند.

حتما زا فروشگاه باردین کو دیدن کنید. در فروشگاه باردین کو مدل های متنوعی از محصولات چوبی ، اکسسوری ، مبلمان ، صندلی چوبی و تخت استخری تولید شده است که به راحتی می توانید با خرید انلاین تخت اسختری خود را تحویل بگیرید. بعد از انتخاب مدل دلخواه خود و ثبت سفارش در سایت پس از تولید محصول خود را تحویل بگیرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “چوب و تأثیر روانشناختی آن بر انسان قسمت دوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *