دانستنی‌ها, دکوراسیون داخلی

رنگ بنفش در دکوراسیون

رنگ بنفش در دکوراسیون
  • منشا و ساختار رنگ بنفش

رنگ بنفش از ترکیب رنگ آبی و قرمز به وجود می‌آید و در چرخه رنگ از رنگ‌های ثانویه محسوب می‌شود. بنفش نیز مانند آبی از گیاه وسمه و همچنین از ترکیب گیاه نیل و ریشه گیاه روناس ساخته می‌شود. رنگ بنفش به واسطه ثانویه بودنش (ترکیب آبی و قرمز) در ساختار شیمیایی از ترکیب قرمز آلیزارین و آبی کبالت یا اولترامارین ساخته می‌شود. در ادامه به ویژگی های رنگ بنفش و استفاده در دکوراسیون داخلی می‌پردازیم.

 

  • رنگ بنفش در فرهنگ‌های باستان

بنفش در بسیاری از فرهنگ‌ها سمبل و نماد افتخار و شرافت است. در فرهنگ‌های آسیایی نماد نجبا و ثروتمندان است و در رنگ لباس آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد. سنگ بنفش در میان تبتی‌ها برای تسبیح و ذکر استفاده می‌شود که نشان از تقدس این رنگ برای آنها دارد. در فرهنگ آمریکایی و اروپایی نشانه خانواده سلطنتی است و به عنوان مظهر پیشرفت و مدرن بودن شناخته می‌شود. در فرهنگ آفریقایی همچون مصر باستان بنفش نشانه‌ای برای پرهیزکاری و پاکدامنی بود. در کشورهایی چون برزیل و تایلند رنگ بنفش نماد غم و اندوه، ماتم و عزاداری است.

رنگ آبی در فرهنگ‌های باستان

رنگ قرمز در فرهنگ‎‌های باستان

 

رنگ بنفش در دکوراسیون

  • روانشناسی رنگ بنفش

بنفش به واسطه اینکه از ترکیب رنگهای آبی و قرمز به وجود می‌آید تا حدودی از ویژگی‌ها و خواص روانی این دو رنگ نیز برخوردار است. بارزترین ویژگی رنگ بنفش ارتباط آن با اصالت و نجابت است و به عنوان نشانه‌ای برای خرد و روشنگری نیز شناخته می‌شود.

بنفش در ترکیب با قرمز پرده‌هایی از رنگ ارغوانی را ارائه می‌دهد که به واسطه بیشتر بودن مقدار قرمز نسبت به آبی گرمای بیشتری دارد که بالعکس این رویه نیز مصداق دارد.

بیشتر بخوانید:  چوب و تأثیر روانشناختی آن بر انسان قسمت سوم

بنفش رنگ متعادلی است که گرما و سرمای همسانی دارد و از این جهت رنگ مطلوبی برای همه افرادی است که در جستجوی آرامش و فضایی آرام و دور از هیجان هستند.

بنفش در ترکیب با سفید پرده‌هایی از رنگ یاسی را به وجود می‌آورد که نسبت به بنفش از آرامش و سکوت بیشتری برخوردار است. بنفش در ترکیب با قرمز به معنای عشق و دلتنگی نیز معنی می‌دهد و در ترکیب با آبی به رنگی سرد و کسل کننده تبدیل می‌شود. بنفش در ترکیب با سیاه نیز افسردگی و ناراحتی را القا می‌کند.

روانشناسی رنگ آبی

روانشناسی رنگ قرمز

  • استفاده از رنگ بنفش در دکوراسیون داخلی

بنفش از این جهت که رنگ متعادلی است و نسبت یکسانی از رنگ های سرد و گرم را در خود دارد رنگی مطلوب در طراحی دکوراسیون داخلی منزل و بسیاری از فضاهای دیگر است که در ترکیب با قرمز از شادی بیشتر و  در ترکیب با آبی از سکوت بیشتری برخوردار است.

بنفش انتخاب مناسبی برای همه کسانی است که آبی و قرمز را دوست دارند اما سرمای آبی و شور و هیجان قرمز برای آنها آزاردهنده است و انتخاب بفنش و حتی ترکیب آن با آبی و یا قرمز به شکل اکسسوری‌های مختصر و مفید می‌تواند فضای خانه آنها را به فضایی هماهنگ و زیبا تبدیل کند.

رنگ آبی در دکوراسیون

رنگ قرمز در دکوراسیون

 

رنگ بنفش در دکوراسیون نشیمن

 

 

رنگ بنفش در دکوراسیون اتاق خواب

 

رنگ بنفش در دکوراسیون آشپزخانه

 

رنگ بنفش در دکوراسیون سرویس بهداشتی

  • ترکیب رنگ بنفش و چوب طبیعی در دکوراسیون

به طور کلی رنگهایی که از تعادل برخوردارند در ترکیب با چوب طبیعی زیبایی مطلوبی دارند. مساله مهم در ترکیب چوب طبیعی با رنگ‌ها در هماهنگ ساختن رنگ چوب با رنگ‌های دیگر است. میزان روشنی و تیرگی چوب و رنگ تا حدود زیادی به سلیقه افراد بستگی دارد اما به طور کلی رنگ‌ها در هارمونی و تضاد مناسب است که زیبایی خود را نشان  می‌دهند. برای مثال رنگ زرد و آبی در کنار یکدیگر از جذابیت و زیبایی بیشتری نسبت به کنار هم قرار گرفتن زرد و قرمز برخوردار است. در این بین رنگهای میانه نیز نقش دارند و برای یک هارمونی جذاب و متعادل تر می‌توان از آنها استفاده کرد. برای مثال آبی روشن در کنار نارنجی روشن و . . . از طرفی چوب طبیعی هم به رنگهای متنوعی وجود دارد که تیره یا روشن بودن آن برای هماهنگ شدن با رنگ مورد نظر حائز اهمیت است.

بیشتر بخوانید:  انواع چوب در دکوراسیون داخلی

 

رنگ بنفش در دکوراسیون

 

رنگ بنفش در دکوراسیون


نویسنده: نفیسه رضوانی زاده

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “رنگ بنفش در دکوراسیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *