دانستنی‌ها, دکوراسیون داخلی

رنگ سبز در دکوراسیون

ویژگی رنگ سبز در دکوراسیون
  • منشا و ساختار رنگ سبز

برای شناخت ویژگی‌های رنگ سبز در دکوراسیون ابتدا به بررسی ساختار و رنگ سبز می‌پردازیم که از ترکیب رنگ آبی و زرد به وجود می‌آید و در چرخه رنگ از رنگ‌های ثانویه به شمار می‌آید. سبز در طبیعت از برگ درخت توت و سرشاخه‌های گیاه سرخش وحشی به دست می‌آید و در ترکیب شیمیایی از ترکیب آبی کبالت با زرد کادمیوم.

ویژگی رنگ سبز در دکوراسیون

 

منشا و ساختار رنگ آبی

منشا و ساختار رنگ زرد

 

  • رنگ سبز در فرهنگ‌های باستان

رنگ سبز به طور کلی سمبل طبیعت، حیات دوباره، رشد، نمو و بالندگی است. در فرهنگ‌های آسیایی نماد باروری و جوانی، شانس و ثروت است. در کشورهای خاورمیانه رنگی مقدس است و جنبه ای از روحانیت دارد. در کشورهای آمریکای لاتین رنگ سبز نماد مرگ است. رنگ سبز زیتونی در بسیاری از فرهنگ‌های جهان نماد صلح است و به عنوان رنگ غالب برای ارتش در اکثر کشورهای دنیا استفاده می شود.

ویژگی رنگ سبز در دکوراسیون

  • روانشناسی رنگ سبز

رنگ سبز تداعی‌کننده طبیعت است و از همین جهت با رشد، حاصلخیزی و باروری ارتباط دارد. سبز به عنوان رنگ آرامش شناخته می‌شود و از جهت قرابت با درخت که سمبل استقامت و پایداری است رنگ سبز نیز چنین ویژگی هایی را نیز دارد.

همانطور که گفته شد سبز ترکیبی از زرد و آبی است و به نوعی برخی از ویژگی‌های این رنگ‌ها را نیز در خورد دارد. سبز متمایل به آبی (آبی نفتی) به معنای حفاظت و امنیت ، سبز متمایل به زرد به معنای بیماری و ترس است . سبز در ترکیب با سیاه نماد جاه طلبی، ثروت و طمع دارد و در ترکیب با سفید از آرامش بیشتری برخوردار می‌شود.

بیشتر بخوانید:  چوب و تأثیر روانشناختی آن بر انسان قسمت دوم

روانشناسی رنگ آبی

روانشناسی رنگ زرد

  • استفاده از رنگ سبز در فضاهای داخلی

استفاده از سبز در دکوراسیون تا حدودی از ویژگی‌های رنگ زرد و آبی نیز برخوردار است. بزرگترین و بارزترین ویژگی رنگ سبز در دکوراسیون حس آرامش نسبتا زیاد آن است که از همین جهت طیف روشن آن، رنگ پرکاربردی در نقاشی ساختمان به شمار می‌آید.

سبز رنگ متعادلی است و در میانه رنگ‌های گرم (زرد) و رنگ‌های سرد (آبی) قرار دارد و هرچقدر که در ترکیب آن از رنگ زرد بیشتری استفاده شود بر میزان گرم بودن آن افزوده می‌شود و میزان استفاده آبی در آن نیز بر شدت سرد بودن رنگ اثر می‌گذارد.

از جهت حس آرامش عمیقی که دارد رنگ مناسبی برای فضای نشیمن است و در ترکیب با آبی برای اتاق خواب نیز می‌تواند انتخاب خوبی باشد. از آنجایی که رنگ زرد رنگی میهج و تا حدودی اشتها آور است در ترکیب با سبز می تواند برای آشپزخانه هم مناسب باشد.

رنگ سبز در دکوراسیون نشیمن

 رنگ سبز تیره در دکوراسیون

رنگ سبز در دکوراسیون اتاق خواب

رنگ سبز در دکوراسیون اتاق کودک

رنگ سبز در دکوراسیون اتاق نوجوان

آبی در دکوراسیون داخلی

زرد در دکوراسیون داخلی

  • ترکیب رنگ سبز و چوب طبیعی در دکوراسیون

ترکیب سبز  و چوب طبیعی در کنار هم شکل دهنده فضایی سرشار از آرامش هستند چرا که این صفت ویژگی بارز این رنگ و چوب طبیعی است. از طرف دیگر هم رنگ سبز و هم چوب طبیعی از نظر محتوایی نیز با هم ارتباط زیادی دارند و هر دو به یک اندازه طبیعت را در ذهن تداعی می‌کنند. بر همین اساس ترکیب این دو عنصر در ایجاد فضایی طبیعی و دلنشین نقشی کلیدی دارد. ترکیب چوب طبیعی و رنگ سبز در تمامی طیف‌های آن انتخاب مناسبی برای کسانی است که دوستدار طبیعت هستند و به آن اهمیت می‌دهند.

بیشتر بخوانید:  کاربردهای رنگ آبی در دکوراسیون

چوب و رنگ سبز در دکوراسیون آشپزخانه

ویژگی رنگ سبز در دکوراسیون

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “رنگ سبز در دکوراسیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *