تاریخچه مبلمان, دانستنی‌ها

مبلمان سبک گوتیک

مبلمان سبک گوتیک

پیش از این گفتیم قدمت استفاده از مبلمان به دوران نوسنگی برمی‌گردد. نوع، جنس و شکل مبلمان به‌عنوان یک کالای لوکس و کاربردی با گذشت زمان تغییر کرد. به‌گونه‌ای که مبلمان کلاسیک اروپا در قرن 14 تا 19 میلادی به اوج تکامل و شکوفایی خود رسیدند. در این دوره، سبک‌های گوتیک (Gothic)، باروک (Baroque) و روکوکو (Rococo) در میان طبقات اشرافی بسیار محبوب گشتند. در ادامه به توضیح هر یک می‌پردازیم. مبلمان سبک گوتیک

از آن‌جا که معماری در قرون وسطی بیشتر جنبه کاربردی داشت و خیلی به زیبایی اثر خلق‌شده توجهی نمی‌شد، سبک گوتیک به‌عنوان یک جنبش معماری در سال 1740 توانست توجه عموم را به زیبایی اثر معطوف کند. معماری گوتیک منجر به تغییر شکل کلیساها، قلعه‌ها و سایر ساختمان‌ها در اروپا شد.

برخلاف سبک رمانسک که کلیساها و اماکن مذهبی دارای دیوارهای ضخیم، طاق‌های گرد و برج‌های بزرگ بودند، در سبک گوتیک بیشتر به ارتفاع و نورپردازی توجه می‌شد. معماری سبک گوتیک با ارائه طرح‌های فریبنده، حرکت‌های پیچیده، ظریف و پر نقش و نگار یک نوع شاهکار هنری در دنیای معماری محسوب می‌شود.

 

مبلمان سبک گوتیک

با توجه به ساختار خاص این سبک، بیشتر وسایل خانه از جمله صندلی‌ها، نیمکت‌ها، تخت‌ها، بوفه‌ها و کابینت‌ها به صورت سنگین و محکم ساخته می‌شدند. برای این کار بیشتر از چوب محکم درخت بلوط استفاده می‌شد. طرح و نقش وسایل ساخته‌شده به‌ویژه مبلمان، گواه نمادهای مذهبی حاکم در آن دوران می‌باشند.

در تمام وسایلی که با سبک گوتیک ساخته شدند، طرح قوس‌های سنگین در بالای صندلی‌ها و کابینت‌ها و درب‌ها به‌خوبی قابل رؤیت است. بیشتر پارچه‌هایی که در سبک گوتیک استفاده می‌شوند دارای جنس ضخیم با رنگ‌های تیره هستند. جنس پارچه‌های این سبک معمولاً ابریشم، ساتن یا مخمل با رنگ‌های غنی و جسورانه است. پرده‌ها و رویه مبلمان معمولاً از جنس پارچه مخمل، و ملافه و روتختی از جنس پارچه ساتن و ابریشم می‌باشند. مبلمان سبک گوتیک

بیشتر بخوانید:  مبلمان سبک مدرن

 

مبلمان سبک گوتیک

 

همان‌طور که گفتیم یکی از شاخص‌ترین ویژگی‌های سبک گوتیک استفاده از رنگ‌های تیره با غلظت زیاد است. از این رو، رنگ‌های بنفش، یاقوتی، سیاه، سفید، قرمز اخرایی، سبز تیره، زمردی و طلایی در طراحی دکوراسیون سبک گوتیک به وفور یافت می‌شوند. مبلمان دوره گوتیک از نظر اندازه بسیار بزرگ ساخته می‌شدند.

این کار هیبت و عظمت فضای خانه را دو چندان می‌کرد. همانند دوره‌های پیشین استفاده از هنر کنده‌کاری بر مبلمان در این دوره نیز بسیار محبوب بود. به طور کلی می‌توان گفت سبک گوتیک بسیار باوقار و سنگین است و تجلی‌گر قدرت و زیبایی منحصر به فرد می‌باشد. مبلمان سبک گوتیک

 

مبلمان سبک گوتیک

 

حتما از فروشگاه باردین دیدن کنید و هر اکسسوری که خواستید سفارش دهید و در کمترین زمان تحویل بگیرید. در فروشگاه باردین کو مدل های متنوعی از محصولات چوبی ، اکسسوری ، مبلمان ، صندلی چوبی و تخت استخری تولید شده است که به راحتی می توانید با خرید انلاین تخت اسختری خود را تحویل بگیرید. بعد از انتخاب مدل دلخواه خود و ثبت سفارش در سایت پس از تولید محصول خود را تحویل بگیرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *