تاریخچه مبلمان, دانستنی‌ها

مبلمان سبک باروک

مبلمان سبک باروک

معماری سبک باروک (Baroque) از ایتالیا آغاز شد و از اوایل قرن ۱۷ تا اواسط قرن ۱۸در سرتاسر اروپا گسترده و الهام‌بخش معماران برجسته زیادی در انگلیس، فرانسه، اتریش و آلمان شد. این سبک باشکوه و سلطنتی در زمان لویی چهاردهم به اوج شکوفائی خود رسید. ساختار نامنظم، پیچ و تاب فراوان و تزئینات نمایشی زیاد و عجیب و غریب از جمله ویژگی‌های منحصر به فرد سبک باروک است. احساس و هیجان در این سبک معماری حرف اول را می‌زند، به‌گونه‌ای که هنرمند پایبند رعایت قواعد تناسب نمی‌شود و در طراحی خود آزادانه عمل می‌کند. هنرمند سبک باروک با استفاده از نورپردازی، رنگ‌های قوی و اثرات خیالی چشم را فریب می‌دهد، طرح‌های معماری را به بازی می‌گیرد و گاهی حتی آن‌‌ها را نیمه تمام رها می‌کند. از این رو، حرکت و پویایی سبک باروک در تقابل با سکون سبک کلاسیک قرار می‌گیرد.

 

مبلمان سبک باروک

 

تزئینات ظریف و زیبای سبک باروک در طراحی داخلی منجر به ساخت مبلمان شاهانه و لوکس شد. ویژگی بارز مبلمان این دوره شامل شکوه و جلال، تقابل و تضاد، پیچ و تاب و خمیدگی، کاربرد تزئینات فراوان و طلاکاری است. مبلمان سبک باروک همچون گوتیک حجیم و سنگین بودند، پشتی صندلی‌ها و مبل‌های باروک برای راحتی بیشتر، غالباً به‌شکل کج و عقب رفته طراحی می‌شدند. توجه به جزئیات در سبک باروک موجب شد که چوب‌های کرودار با طرح‌های لوکس برای مبلمان، دیوار و کاور پنجره‌ها به کار روند و مبلمان نیز به پارچه‌های طرحدار مزین شوند.

استادکاران هنرمند این دوره معمولاً با رنگ طلایی چوب قاب‌ها، مبل‌ها، مجسمه‌ها و سفالینه‌ها را رنگ‌آمیزی یا طلاکوب می‌کردند. استفاده از رنگ‌های بسیار قوی و غنی در سبک معماری باروک بسیار متداول بود. به‌گونه‌‌ای که رنگ‌های قرمز تیره و سبز با رنگ طلایی که عموماً در قاب آینه‌ها، تابلوها و اکسسوری‌ها به کار می‌روند، ترکیب می‌شد.

بیشتر بخوانید:  مبلمان در یونان باستان

 

مبلمان سبک باروک

 

در همین دوران، در کنار مبل و صندلی کم کم وسایل دیگری همچون کتابخانه یا قفسه‌های کتاب نیز باب شدند. در بسیاری از وسایل دکوراسیون این دوره از آینه‌های بزرگ قدی، لوسترهای کریستال و دستگیره‌های چوبی استفاده شده است. پیکره آینه‌ها و آینه کنسول‌ها بسیار زیبا تزئین می‌شدند و قاب آن‌ها با نقوش منحنی طراحی می‌شد.

تختخواب‌های سبک باروک نیز با توجه به ویژگی لوکس و سلطنتی بودن آن، دارای تاج بزرگی بودند که گاهی پرده نیز برای آن‌ها نصب می‌شد. تاج این تختخواب‌ها تزیینات ریز و منحنی شکلی داشتند. امروزه استفاده از سبک معماری باروک برای افرادی که به دکوراسیون شاهانه و تجملی علاقه دارند پیشنهاد می‌شود.

 

مبلمان سبک باروک


نویسنده: اعظم داودی

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *