تاریخچه مبلمان, دانستنی‌ها

مبلمان در یونان باستان

مبلمان در یونان باستان

اگرچه امروزه نمونه‌های زیادی از مبلمان یونانی در دست نیست اما می‌توان از تصاویر سفال‌ها، مجسمه‌ها، تندیس‌ها، گلدان‌ها و ادبیات موجود، به تأثیرطراحی مبلمان مصری در مبلمان یونانی پی برد. یکی از مهم‌ترین نمونه‌های مبلمان در تمدن یونان باستان استفاده از صندلی و میز عسلی بود که به مرور زمان تحت تأثیر مبلمان اتروسک قرار گرفت. در یک دوره از تاریخ یونان استفاده از مبلمان به‌ویژه در اروپای شمالی کاملاً از بین رفت، اما در قرن دهم، ثروتمندان استفاده از این کالای زیبای تجملاتی را دوباره رواج دادند.

مبلمان مختلفی در دوران یونان باستان ساخته می‌شد که عبارتند از: صندلی دسته‌دار یا بی دسته، نیمکت، چهارپایه، میز، قفسه و صندوق که غالباً از چوب، فلز یا سنگ مرمر ساخته می‌شدند. در مبلمان چوبی از چوب ارزان به‌عنوان ماده اصلی استفاده می‌شد و سپس لایه‌ای از چوب گران‌قیمت مانند چوب درخت‌های افرا یا آبنوس برای روی مبلمان به کار می‌رفت. نجاران یونانی برای اتصال قطعات چوبی به یکدیگر از پرچ یا زبانه استفاده می‌کردند. استادکاران برجسته آن دوران معمولاً با استفاده از کنده‌کاری، بخار دادن و تراشکاری به چوب‌ها شکل می‌دادند و با طلا، نقره، عاج، صدف لاک پشت و سایر فلزات گران بها آن‌ها را تزئین می‌نمودند.

 

مبلمان در یونان باستان

 

مجسمه عظیم‌الجثه زئوس (Statue of Zeus)؛ یکی از مشهورترین شاهکارهای هنر معماری در دوران یونان باستان است که در مکانی به نام المپیا قرار دارد. این مجسمه که خدای زئوس را در حالت نشسته بر تخت نشان می‌دهد، در حدود 435 سال قبل از میلاد مسیح توسط شخصی به نام «فیدیاس» ساخته شد. ارتفاع مجسمه زئوس 12 متر و عرض آن 6 متر است، بدنه اصلی این مجسمه از جنس عاج فیل ساخته شده و برای تزئین آن از طلا استفاده شده است.

بیشتر بخوانید:  طراحی معماری داخلی سبک مدرن

 

مبلمان در یونان باستان

مجسمه زئوس

دیفروس (Diphros) نام صندلی دیگری است که به دوران یونان باستان تعلق دارد، این صندلی پشت نداشته و معمولاً روی چهار پایه خمیده و متقاطع سوار شده بود که به آن قابلیت تا شدن می‌داد.

 

مبلمان در یونان باستان

صندلی دیفروس

کلیسموس (Klismos) نیز یکی دیگر از مبلمان یونان باستان است. این صندلی بسیار سبک بوده و پشتی آن خمیده و شکل پایه‌های آن پیچ خورده است.

 

مبلمان در یونان باستان

کلیسموس

با گذشت زمان، تحولات زیادی در طراحی مبلمان صورت گرفت؛ برای مثال، مبل‌سازان فرانسوی در پایان قرن هفدهم کار ساخت انواع کاناپه‌های ابتدایی را شروع کردند و از آن پس طراحی و تولید مبلمان به یک صنعت پیشرو در جهان تبدیل شد. امروزه استفاده از مبلمان دیگر جنبه تجمل‌گرایی ندارد و به یک نیاز برای رفاه خانواده‌ها تبدیل شده است.

 

در فروشگاه باردین کو مدل های متنوعی از محصولات چوبی ، اکسسوری ، مبلمان ، صندلی چوبی و تخت استخری تولید شده است که به راحتی می توانید با خرید انلاین تخت اسختری خود را تحویل بگیرید. بعد از انتخاب مدل دلخواه خود و ثبت سفارش در سایت پس از تولید محصول خود را تحویل بگیرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *