تاریخچه مبلمان, دانستنی‌ها

مبلمان در روم باستان

مبلمان در روم باستان

مدارک و شواهد به‌ دست آمده از تمدن روم باستان نشان می‌دهد که رومی‌ها علاقه بسیار زیادی به استفاده از مبلمان داشتند. البته جنس، شکل و نوع مبلمان، با توجه به طبقه اجتماعی افراد بسیار متفاوت بود، به‌گونه‌ای که مبلمان سبک رومی در خانه‌های اغنیا و بزرگان بسیار لوکس، زیبا و راحت بودند، در حالی که مردم عادی از نیمکت و صندلی‌های بسیار ساده و معمولی استفاده می‌کردند. استادکاران رومی نیز در طراحی و ساخت مبلمان محدودیت داشتند و مجبور بودند بر اساس سلیقه و خواست طبقه اشرافی مبل بسازند.

استفاده از تکیه‌گاه‌ها و کناره‌های بلند، تزئین با پارچه‌های رنگارنگ، کاناپه‌های مدرن و مشهور از ویژگی‌های منحصر به فرد مبلمان روم باستان بود. اگرچه میز و صندلی‌های رومی به لحاظ شکل و ساختار به مبلمان یونانی شباهت داشتند اما استفاده از رنگ و توجه به راحتی در کاناپه‌های تشک دوزی شده و روکش‌های طرح دار و خیاطی‌شده در آن زمان در نوع خود فوق‌العاده بود.

 

مبلمان در روم باستان

 

اکثر مبل‌های رومی از چوب، فلز و سنگ‌های مرمر و آهک ساخته می‌شدند. در ساخت مبلمان چوبی از چوب درخت‌های راش، بلوط، افرا، مرکبات و چوب هلی استفاده می‌شد. فلز برنز نیز به عنوان بالش روی نیمکت‌ها یا چهارپایه‌های فلزی بسیار کارایی داشت. رومی‌ها برای چسباندن قطعات به یکدیگر از زبانه، پرچ، ریل و چسب استفاده می‌کردند.

اگر چه به زعم کارشناسان، مبلمان روم باستان سبک‌های محدودی داشتند و خلاقیت و نوآوری بسیار کمی در آن‌ها صورت می‌گرفت، اما ساخت مبل با استفاده از نی یکی از بزرگترین دستاوردهای رومی‌ها در عرصه مبلمان بود. نجاران رومی برای این کار بیشتر از چوب‌های گردو، زبان گنجشک، راش، آبنوس و نخل استفاده می‌شد.

بیشتر بخوانید:  روانشناسی چوب

 

مبلمان در روم باستان

ساخت میز و عسلی برنزی مزین به کتیبه در روم باستان بسیار متداول بود. میزهای منسوب به رومی‌ها عمدتاً به شکل دایره‌ای و مستطیلی بودند و غالباً یک پایه مرکزی یا سه پایه یا چهار پایه داشتند. استفاده از آرایه‌های حیوانی در پایه‌های میزهای گرد از قرن چهارم قبل از میلاد در روم بسیار مشهور بود. استادکاران رومی به استفاده از چوب مرکبات و پوشش کیمرجین نیز بسیار تمایل داشتند. آثار و شواهد به دست آمده از این دوران وجود میزهایی از جنس مرمر مزین به سرهای شیر و پلنگ را تأیید می‌‌کند.

 

مبلمان در روم باستان

 

مبلمان رومی در کنار تأثیر کلیسا و مسحیت به‌شدت تحت تأثیر طراحی مبلمان یونانی بودند. استفاده از المان‌های مذهبی و یونانی در تصاویر به‌جا مانده از این دوران به‌خوبی گویای این مطلب است.


نویسنده: اعظم داودی

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *