دانستنی‌ها, سبک های معماری

طراحی داخلی سبک کلاسیک

طراحی داخلی سبک کلاسیک

سبک معماری داخلی کلاسیک یک طراحی است که به اصطلاح هیچ‌گاه از مد نمی‌افتد و همواره ظرافت را به‌همراه خود دارد و همچنین حس اشرافی و سلطنتی را القا می‌کند.

در طراحی داخلی کلاسیک، سه ویژگی کلیدی نظم، تقارن و تعادل را می‌توان به وضوح دید، که تقارن نشانه‌ی بارز این سبک است. در این طراحی باید به نقطه‌ی کانونی در مرکز اتاق توجه کرد و اطراف آن را با تعادل بصری تکمیل نمود. به عنوان مثال مانند عکس شماره 1 که در آن شومینه در مرکزیت قرار دارد و در کنارهای آن به صورت متقارن دو کتابخانه قرار گرفته است و در ادامه‌ی دیوار، قاب‌هایی به صورت متعادل و متقارن تکرار شده‌اند.

 

طراحی داخلی سبک کلاسیک

 

ستون نیز که میراث معماری یونانی در این سبک است، جز ویژگی‌ها محسوب می‌شود. ستون‌ها خطوط عمودی را به طرح اضافه کرده و حس ارتفاع را القا می‌کنند. 

 

طراحی داخلی سبک کلاسیک

 

رنگ در معماری داخلی سبک کلاسیک

در این سبک از طراحی، رنگ‌ها از طبیعت الهام می‌گیرند و باید رنگ‌های استفاده شده، از شارپ بودن و تضاد بیش از حد جلوگیری کنند. به طور کلی می‌توان گفت تمامی رنگ‌ها باید آرام، متین، نرم و گرم باشند و نیز به ایجاد حس صلح طلبی، دنجی و آرامش‌بخشی در فضای داخلی کمک کنند. بیشترین رنگ‌های استفاده شده در این سبک عبارتند از: بژ، کرم، خاکستری، طلایی، هلویی، نقره‌ایی، زیتونی و قرمز. 

 

طراحی داخلی سبک کلاسیک

 

دیوار در معماری داخلی سبک کلاسیک

تزئینات در دیوارهای این سبک، اغلب شامل پارچه‌های دیواری، پانل‌های چوبی و کاغذهای دیواری است که الگوی کلاسیک در آن‌ها قابل رویت است و همچنین در دیوارها از اندود گچی نیز استفاده می‌شود. نکته‌ایی که باید در استفاده از متریال‌های نام برده به آن توجه کرد، آن است که تمامی متریال‌ها باید دارای کیفیت بالا و گران‌بها باشند مانند متریال چوب که از چوب‌های گران‌بها و دارای درجه کیفیت A در این طراحی‌ها به سبک کلاسیک استفاده می‌شود. 

بیشتر بخوانید:  مبلمان سبک معاصر

 

طراحی داخلی سبک کلاسیک

 

سقف و کف در معماری داخلی سبک کلاسیک

در سقف این سبک از طراحی داخلی باید از رنگ‌هایی با تُنالیته سفید استفاده شود، مانند رنگ‌های فیلی، شیری و کرم، همچنین گچ‌بری‌های کار شده و پر از جزئیات نیز یکی دیگر از ویژگی‌های سقف در طراحی کلاسیک محسوب می‌شود. در کف از متریال‌های طبیعی همچون سنگ و چوب استفاده می‌شود. لازم به ذکر است تمامی متریال‌ها باید دارای کیفیت بالا و لوکس باشند.

 

طراحی داخلی سبک کلاسیک

 

مبلمان در معماری داخلی سبک کلاسیک

مبلمان‌ باید ساده و طبق اصول کلاسیک طراحی شده باشد. سبک کلاسیک از ازدحام، شلوغ‌کاری و شتاب‌زدگی پرهیز می‌کند. پس باید مبلمانی در دکور استفاده شود که دارای خطوط ساده، متقارن و ظاهری کلاسیک داشته باشند. 

 

طراحی داخلی سبک کلاسیک

 

به صورت خلاصه می‌توان ویژگی‌های معماری داخلی به سبک کلاسیک را اینگونه بیان نمود:

  • نظم، تقارن و تعادل از ویژگی‌های اصلی این سبک به شمار می‌‎رود.
  • معروف به سبک سلطنتی و تجمل‌گرایی گذشته (دوران روم و یونان باستان).
  • وجود نقطه کانونی در فضا مانند شومینه و یا آینه، با گردآوری مبلمان به دور آن.
  • استفاده از رنگ‌ها و متریال طبیعی در فضا.
  • استفاده از تزیینات بی‌شمار در فضا به طوریکه در تضاد با سبک مینیمال باشد.
  • استفاده از پارچه‌های طبیعی و شیک.

مطالب پیشنهادی:

 

طراحی داخلی سبک مینیمال طراحی داخلی سبک مینیمال
طراحی داخلی سبک اسکاندیناوی
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *