دانستنی‌ها, سبک های معماری

طراحی داخلی سبک مینیمال

طراحی داخلی سبک مینیمال

طراحان داخلی به سبک مدرن به حدی سادگی را در پیش گرفتند که از دل این سبک، سبکی به‌وجود آمد و به این سبک بخاطر رعایت حداقل‌ها در تمامی زمینه‌ها، مینیمال می‌گویند. تاریخجه‌ی این سبک از معماری به قرن 20 میلادی باز‌می‌گردد. مینیمالیست (به انگلیسی: Minimalism) تنها در معماری کاربرد ندارد، بلکه یک جنبش هنری است که در تمام زمینه‌های هنری و طراحی می‌تواند کاربرد داشته باشد.

خانه‌هایی که بر اساس مینیمال طراحی می‌شوند، سه ویژگی سادگی، بی آلایشی و کارآمدی را می‌توان در آنها به وضوح دید. طراحان تمام تلاش خود را می‌کنند تا از فضای موجود، استفاده بسیار مناسبی داشته باشند و به هیچ عنوان آن را هدر ندهند. هر آن چیزی که در طراحی مینیمال استفاده می‌شود، بر اساس نیازی است که در ساکنان آن خانه وجود دارد. دیوارهای داخلی محدود، اشکال ساده، مکان‌های ذخیره سازی عموماً به صورت مخفی در این نوع از خانه‌ها کاملاً برجسته است. طراحان مینیمال، برای هر موردی که طراحی می‌کنند باید یک دلیل بسیار خوبی داشته باشد. درب‌ها و پنجره‌هایی که در طراحی‌های مینیمال وجود دارد، بسیار ساده طراحی می‌شوند. سادگی و کارایی در تمام فضای یک خانه مینیمال وجود دارد.

 

طراحی داخلی سبک مینیمال

 

رنگ در طراحی داخلی مینیمال

دیوارها، عموماً ساده و در رنگ‌های روشن دیده می‌شوند. پر استفاده‌ترین رنگ در این سبک رنگ سفید است؛ زیرا رنگ سفید و رنگ‌های روشن باعث می‌شود که فضا بازتر به‌نظر برسد. همچنین رنگ سفید باعث القای حس پاکیزگی به مخاطب‌ها می‌شود. رنگ‌ها به شکلی در طراحی دکوراسیون داخلی این سبک استفاده می‌شود که حس سادگی را القا کنند. بنابراین رنگ‌های مختلف در این سبک از طراحی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. 

بیشتر بخوانید:  طراحی داخلی سبک اسکاندیناوی

 

طراحی داخلی سبک مینیمال

 

نور در طراحی داخلی مینیمال

همان‌طور که گفتیم خانه‌هایی که به سبک مینیمال طراحی می‌شود، خانه‌هایی است که در عملگرایی بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. یکی از مواردی که به کارآیی یک خانه بسیار کمک می‌کند استفاده از نور طبیعی خورشید است. به همین دلیل در طراحی خانه‌های مینیمال از پنجره‌های بزرگ استفاده می‌کنند، که هم از نور طبیعی خورشید بهترین استفاده ممکن شود و هم از گرمایش طبیعی برای گرم کردن خانه بهره کافی برده شود. محافظت از محیط زیست از دیگر مواردی است که در طراحی مینیمال به آن توجه ویژه‌ای می‌شود.

 

طراحی داخلی سبک مینیمال

 

تزئینات و مبلمان در طراحی داخلی مینیمال

یکی از مواردی که کاملاً در طراحی مینیمال قابل رویت است، لوازم تزیینی است که در آن استفاده شده است. قطعاً شما لوازم تزیینی زیاد و یا تجملی را در یک خانه مینیمال مشاهده نخواهید کرد. معمولاً یک گلدان یا یکی یا دو تابلو، تنها تزییناتی هستند که در خانه‌های این سبک وجود دارد. نوعی خلوت بودن در تمامی فضاهای خانه قابل احساس است که این خالی بودن فضا، حس آرامش و رهایی به شما می‌دهد.

مبلمان در طراحی داخلی به سبک مینیمال اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد، مهمترین اصل در انتخاب مبل، توجه به کارآمدی و کارایی مبل است. به عبارتی تا زمانی که دلیل کاملاً موجهی برای خرید یک مبل وجود نداشته باشد، برای یک خانه مینیمال مبلی تهیه نمی‌شود. در هنگام خرید مبل به موارد زیادی در فضا توجه می‌شود، مواردی چون رنگ، نور و… که همگی در انتخاب نوع مبل تأثیر بسیار زیادی دارد.

بیشتر بخوانید:  رنگ در طراحی داخلی (قسمت پانزدهم)

 پرکاربردترین مبل مینیمال، مبل‌های مکعبی و گوشه دار هستند. البته امروزه مبل‌های بسیار زیادی در سبک‌های مینیمال طراحی می‌شود، مبل‌هایی که راحت، ساده و زیبا طراحی می‌شوند، همین‌طور فضای بسیار محدودی را اشغال می‌کنند.

 

طراحی داخلی سبک مینیمال

 

چوب در طراحی داخلی مینیمال

در طراحی داخلی مینیمال از چوب اکثراً در کف پوش‌ها، دیوار کوب‌ها و یا میز و صندلی استفاده می‌شود ولی باید توجه کرد که رنگ به‌کار رفته باید روشن باشد مانند کفپوش‌های چوبی عسلی.

 

طراحی داخلی سبک مینیمال

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “طراحی داخلی سبک مینیمال

  1. پریسا گفت:

    این سبک طراحی داخلی خیییلی جالبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *