اکسسوری چوبی, مبلمان

صندلی‌های در حال رشد گاوین مونرو

صندلی‌های در حال رشد گاوین مونرو
مبلمان ارگانیک گاوین مونرو

مبلمان ارگانیک گاوین مونرو

آیا دوست دارید که ظاهر مبلمان و صندلی‌های شما شامل منحنی‌ها و اشکال ارگانیک ( غیر هندسی ) باشد؟

صندلی ها و مبلمانی که با شکل دهی به درختان در مراحل رشد پدید می آیند چطور؟

داستان صندلی‌های در حال رشد گاوین مونرو و مزرعه مبلمان او ایده ای خلاقانه و جذاب است. با ما همراه باشید.

گاوین مونرو

گاوین مونرو

داستان زندگی گاوین مونرو

دربی شایر ، انگلیس. آوریل 2020. گاوین مونرو با مشکل ستون فقرات متولد شد. وی یک بیماری نادر استخوانی به نام سندرم Klippel-Feil را به ارث برد. که به این معنی بود که یکی از مهره‌های ستون فقرات او ناهنجار بوده و آنطور که باید کار نمی‌کند. به همین دلیل ، هنگامی که او پسر جوانی بود. مجبور شد برای یک سری عمل های جراحی و متناسب سازی استخوان‌ها به بیمارستان برود. این بدان معناست که او باید سفت و محکم باشد و سر و گردن خود را محکم نگه دارد. در حالی که استخوان‌های اصلاح شده دوباره جوش خورده‌اند. این به او فرصت کافی می داد تا فکر کند. از پنجره اتاق خود به سمت جنگل اطراف بیمارستان نگاه کند و از یک درخت بونسای ، تعجب کند که چقدر شبیه صندلی است.

گاوین مونرو و مزرعه مبلمان

گاوین مونرو و مزرعه مبلمان

مزرعه مبلمان و صندلی گاوین مونرو

امروز ، مونرو مالک مزرعه‌ای الهام بخش  است. در مزرعه او صندلی ها رشد می کنند. وی می گوید: “کار من ترکیبی از فرهنگ مهربانی با طبیعت  و انجام حداقل دخالت ممکن در طبیعت است برای تولید آنچه نیاز داریم.” تولیدات مزرعه گاوین مونرو فقط صندلی نیست. او چراغ ، میز و انواع مصنوعات چوبی را به شکلی تقریبا طبیعی تولید می‌کند. او با استفاده از حدود 500 اصله نهال های درختان فندق ، چنار ، راش و بلوط ، بدر “کارخانه درخت” خود در  خارج از ویرکس ورث ، نزدیک ماتلاک در دربی‌شایر انگلیس را راه‌اندازی  کرد. تولیدات او در دل طبیعت به مبلمان‌های زیبا ، یکپارچه ، محکم و کامل تبدیل می شوند.

گاوین مونرو و مزرعه مبلمان در دربی شایر

گاوین مونرو و مزرعه مبلمان در دربی شایر

مونرو FULL GROW را تأسیس می کند

مونرو پس از تحصیل در رشته هنر در دانشگاه لیدز ، به عنوان کابینت ساز و انبار ساز شروع به کار کرد. و به دنبال آن خانه های بوم گردی در کالیفرنیا ساخت. به انگلستان بازگشت و با تکیه بر مشاهدات و رویاهای قدیمی خود، در سال 2006 شرکت Full Grown را به طور خاص برای تولید مبلمان تأسیس کرد. تجربه او در طول 14 سال گذشته باعث شده است او در زمینه تولید مبلمان متخصص باشد.  او معتقد است که روش او برای تولید مبلمان از روش معمول کشاورزی جنگل ، سپس تولید چوب ، سپس مونتاژ ، بسیار بیشتر دوستدار محیط زیست است.

درختانی که به شکل صندلی رشد می کنند

درختانی که به شکل صندلی رشد می کنند

روش تولید صندلی‌های در حال رشد گاوین مونرو دوست دار محیط زیست است

وی توضیح می دهد: “در حالت عادی درختان را پرورش می دهیم. سپس آنها را به مدت 50 سال رشد داده و در ادامه آنها را قطع می کنیم. تا به قطعه های کوچکتری تبدیل می کنیم. تا برای ساخت انواه چیزهای که نیاز داریم استفاده کنیم. هدف اصلی (Full Grown) این است که در واقع تولیداتش یک قطعه کاملا به هم پیوسته طبیعی باشند. بر همین اساس سعی کنیم ظریف ترین مداخلات را در طبیعت انجام دهیم.

یک میز چوبی ارگانیک ساخت گاوین مونرو

یک میز چوبی ارگانیک ساخت گاوین مونرو

مزیت بزرگ این روش تولید صندلی‌های در حال رشد گاوین مونرو این است که برخلاف برداشت متداول جنگلداری – جایی که درخت کاملاً قطع می شود و باعث از بین رفتن آن می شود. رویکرد وی باعث می‌شود ریشه‌ها هنوز سالم و زنده باشند و صرفا هر اثاثیه‌ای که از آنها تولید شده برداشت شود.  شاخه‌های جدید به سرعت جوانه می‌زنند تا به ایجاد مبلمان بیشتر کمک کنند. کارخانه درخت مونرو مبلمان را به روشی تولید می‌کند که باغ میوه ، آلو یا سیب تولید می‌کند.

گاوین مونرو و شرکت full grow

گاوین مونرو و شرکت full grow

ایده مزرعه مبلمان را از گلدان های خانه مادری شروع کردم

او می گوید: “ما این ایده را در گلدان گیاهی در باغ مادرم شروع کردیم. بنابراین مدتی طول کشید. زیرا وقتی پنج سال از شروع کار می گذشت واقعاً نمی دانستیم چه داریم.” او می گوید که پنج سال اول نشان داد که روند کار چقدر ساده بوده است. اما پنج سال بعد نشان داد که تجاری کردن این ایده چقدر پیچیده است. همانطور که وی بیان می کند. تیم او “در حال ساخت آثار  هنری زیبا و ساده‌ای هستند که اکسیژن ساطع کرده ، CO2 را جذب می کند و محصولات جانبی آن پرندگان، زنبورها و سایر حیوانات وحشی را حفظ می‌کند. هر قطعه بیان گر صبر و همکاری با طبیعت است . مصداق بارزی از همزیستی مسالمت آمیز با طبیعت.

مبلمان ارگانیک گاوین مونرو

مبلمان ارگانیک گاوین مونرو

مونرو می گوید: روش او در  تولید مبلمان – برخلاف روش سنتی که شامل طراحی ، برش و به هم‌چسباندن قطعات است. باعث تولید محصولاتی دلپذیر ، منحصر به فرد می شود. محصولاتی که سالها به شکل طبیعی رشد کرده و ساخته شده‌اند و این ایده با تغییراتی در نحوه تفکر درباره اشیایی بوجود آمده که اطراف ما را احاطه کرده‌اند.

درختانی که به شکل لوستر و آباژور رشد می کنند

درختانی که به شکل لوستر و آباژور رشد می کنند

صندلی‌های در حال رشد گاوین مونرو چگونه تولید می‌شود

به مزرعه گاوین که میرویم مشاهده می‌کنیم که خطوط صندلی های وارونه به آرامی جوانه می زنند. و با هرس ، پیوند زدن و آموزش منطقی به راه خود ادامه می‌دهند. مونرو می‌گوید این کار مجبور کردن درختان به شکل پذیری نیست. بله این کار را در شرایطی انجام می‌دهد که هیچ اذیت و آزاری برای درختان نداشته باشد. و سیر رشد طبیعی آنها دچار اختلال نشود. گاوین با لبخندی بر لب می گوید : “این درخت است که پیشقدم می‌شود.” “این نوعی از چاپ سه بعدی است.

مراحل تولید یک صندلی ارگانیک درمزرعه FULL GROW

مراحل تولید یک صندلی ارگانیک درمزرعه FULL GROW

مونرو می گوید که مطالعه در مورد شیوه زیست و رشد درختان آنچان به او کمک کرده که توانسته یک ایده خام را به کارخانه‌ای جنگلی تبدیل که که هر لحظه در حال پدید آوردن صندلی و مبل و میز است.

بیشتر بخوانید:  مزیت و تفاوت‌های استفاده از انواع چوب در اکسسوری _ بخش اول

مونرو اضافه می‌کند زیبایی کاری که ما انجام می دهیم این است که کل فرآیند تولید این محصولات کاملا ارگانیک است: “تمام آنچه که ما از درخت می خواهیم این است که در مسیرهای خاصی رشد کند.


نویسنده: محسن شیروانی

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *