دانستنی‌ها, دکوراسیون داخلی

رنگ در طراحی داخلی (قسمت اول)

رنگ در طراحی داخلی

برای استفاده از رنگ در طراحی داخلی ابتدا باید ماهیت و ساختار رنگ را مورد بررسی قرار دهیم. به طورکلی رنگ‌ها از جهت خلوص به دو گروه عمده رنگ‌های سرد و رنگ‌های گرم تقسیم می‌شوند. رنگ‌های زرد، آبی و قرمز سه رنگ اصلی هستند که رنگهای ثانویه از آنها به وجود می‌آیند. رنگ نارنجی از ترکیب زرد و قرمز، رنگ بنفش از ترکیب آبی و قرمز و رنگ سبز از ترکیب آبی و زرد ساخته می‌شوند.

 

شناخت رنگ های اصلی در طراحی داخلی

 

12 رنگ مورد استفاده در طراحی داخلی

رنگ زرد در دکوراسیون

رنگ آبی در دکوراسیون

رنگ قرمز در دکوراسیون

این شش رنگ از خلوص بالایی برخوردارند و در ترکیب با سیاه و سفید از شدت خلوص آنها کم می‌شود. سه رنگ اولیه و سه رنگ ثانویه وقتی در مقابل هم قرار می‌گیرند رنگ‌های مکمل را می‌سازند که ترکیب آنها با یکدیگر به ایجاد خاکستری‌های رنگی منجر می‌شود.

 

رنگ های اصلی و مکمل در طراحی داخلی

رنگ سبز در دکوراسیون

رنگ بنفش در دکوراسیون

رنگ نارنجی در دکوراسیون

 

 

رنگ در طراحی داخلی

کاربرد و استفاده از رنگ‌ها در طراحی داخلی ارتباط مستقیمی با سلیقه و انتخاب افراد ساکن در آن فضا بستگی دارد اما شناخت هرچه بهتر رنگ‌ها و ارزش‌های بصری آنها به انتخاب هر چه بهتر آنها در جهت زیباتر شدن فضاها کمک می‌کند.

در موضوع دکوراسیون و طراحی داخلی ما با فضاهای متعددی مواجه هستیم. از فضای داخلی منزل گرفته تا محیط کار، مهدکودک و تمامی فضاهای محصوری که با آنها در ارتباط هستیم. بر همین اساس توجه به دکوراسیون تاثیر زیادی بر روح و روانمان دارد و بر خلاف تصور بیشتر افراد که این مساله را با هزینه بالا همراه می دانند توجه به انتخاب درست نه تنها از لحاظ هزینه مقرون به صرفه است بلکه در کاهش اتلاف زمان نیز بسیار مقرون به صرفه است و در نهایت تاثیر مثبتی که بر روحیه و انرژی افراد می‌گذارد آن را به امری اجتناب ناپذیر تبدیل می‌کند.

بیشتر بخوانید:  برندهای معروف مبلمان در جهان (1)

 

ترکیب رنگ در دکوراسیون

از مهم‌ترین مواردی که در انتخاب رنگ برای دکوراسیون و طراحی  داخلی حائز اهمیت هستند می‌توان به فضا و وسعت آن، میزان نور موجود در فضا، شرایط جغرافیایی حاکم بر محیط فضای مورد نظر اشاره کرد که انتخاب رنگ مناسب و هماهنگ با ویژگی‌های فضا می‌تواند به طراحی یک دکوراسیون منحصر به فرد منجر گردد.

در بحث از رنگ ها نیز انتخاب رنگ متعادل که از میزان سردی و گرمی متناسبی برخوردار باشد می تواند انتخاب مطلوبی باشد که البته بسته به شرایط جغرافیایی و اینکه فضای مورد نظر در چه شرایط آب و هوایی قرار دارد می‌توان از تناسب گرما و سرمای متفاوتی نیز برای آن استفاده کرد.

 

رنگ های شاد در طراحی داخلی

رنگها ویژگی‌ها و اثرات روانی متفاوتی دارند که در ترکیب آنها می توان با لحاظ این ویژگی‌ها به خلق و ایجاد فضاهای زیباتر و مطلوب‌تر دست یافت. میزان خلوص رنگ‌ها نیز مساله مهمی است که در ترکیب رنگ‌ها به آن باید پرداخت چرا که برای مثال ترکیب رنگهای خالص با سیاه و سفید کیفیت اصلی آنها را کاهش داده که اثرات مثبت و اصیل رنگ را تحت الشعاع قرار می‌دهند.

 

ترکیب رنگها در طبیعت برای دکوراسیون

بهترین راهنما برای کنار هم قرار دادن رنگ‌ها در طراحی داخلی، طبیعت است که به حد اعلای خود بیانگر تمامی وجوه زیبایی رنگ‌ها در عالم حیات است. میزان استفاده از یک رنگ در فضای داخلی و وسعت آن در کنار استفاده حداقلی از بعضی رنگ‌ها جذابیت زیادی در فضای دکوراسیون ایجاد می‌کند و برای مثال در طبیعت نیز می‌توان به رنگ قرمز گلها در کنار سبز بودن شاخه‌ها و برگها اشاره کرد که نسبت استفاده از رنگ سبز به مراتب بیشتر از رنگ قرمز است که همین مساله زیبایی گل را دو چندان می‌کند.

بیشتر بخوانید:  مبلمان در دوره بیزانس (Byzantine)

 

الهام از گلها برای رنگ دکوراسیون

 

استفاده از ترکیب رنگ بدن پرندگان برای دکوراسیون

در ادامه به توضیح بیشتر و البته مفیدتر درباره نحوه ترکیب رنگ‌ها در طراحی داخلی می‌پردازیم و امیدواریم توجه به نکات مطرح شده به شما علاقه مندان زیبایی در خلق فضایی دلنشین و مطلوب یاری کند.


نویسنده: نفیسه رضوانی زاده

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *