دانستنی‌ها, دکوراسیون داخلی

رنگ در طراحی داخلی (قسمت شانزدهم)

رنگ در طراحی داخلی

در ادامه مطالب گذشته پیرامون رنگ در طراحی داخلی به بررسی رنگ قرمز و سبز که رنگ اصلی و مکمل هستند در دکوراسیون می‌پردازیم.

قرمز در طبیعت با گلها ارتباط دارد و سبز با گیاهان و در کنار یکدیگر می‌توانند تداعی‌گر طبیعت و زیبایی آنها باشند. قرمز و سبز از نظر گرما و سرما تضاد زیادی ندارند و سبز با اینکه جزو رنگهای سرد قرار دارد اما نسبت به آبی گرمای بیشتری دارد که به دلیل وجود رنگ زرد در ساختار آن است.

 

رنگ سبز در طراحی داخلی اتاق خواب

قرمز در میان رنگها از هیجان زیادی برخوردار است و به طور کلی القا کننده شور، هیجان و انرژی شادی بخش است و در میان رنگها نیز از محبوبیت زیادی برخوردار است. سبز نیز رنگی آرامش بخش و سرشاار از حس زندگی، رشد و نمو است.

در میان سه رنگ اصلی و مکملشان (قرمز – سبز، آبی – نارنجی ، زرد – بنفش) ، قرمز و سبز تضاد کمتری دارند و از آنجایی که نمود بیرونی این ترکیب در طبیعت به وفور دیده می شود، برای بیشتر افراد ترکیبی ملموس تر است که جذابیت بصری زیادی نیز دارد.

رنگ قرمز در طراحی داخلی نشیمن

سبز به واسطه اینکه رنگ آرام‌تر و سبک‌تری نسبت به قرمز است می‌تواند به عنوان رنگ غالب یا رنگ زمینه در طراحی داخلی استفاده شود مانند غالب بودن رنگ سبز گیاهان به رنگ گلها در طبیعت. همچنین در این ترکیب نیز می‌توان از رنگ هایی چون سفید، خاکستری، کرم و نخودی نیز استفاده کرد و تا حددوی از شدت گستردگی رنگ سبز و قرمز در فضا کاست.

 

بیشتر بخوانید:  رنگ در طراحی داخلی (قسمت دوازدهم)

ترکیب سبز و چوب در طراحی داخلی

برای انتخاب رنگ در طراحی داخلی نشیمنف سبز می‌تواند رنگ مطلوبی باشد که با حضور عناصر کوچکی از رنگ قرمز در فضا شادی مورد نظر نیز تامین شود. مقدار استفاده از رنگ قرمز با مقدار شادی مورد نیاز در فضا ارتباط مستقیمی دارد و برای القای شادی و هیجان بیشتر در  فضا می‌توان استفاده از قرمز را نسبت به سبز افزایش داد.

 

سبز و آرامش در طرحی داخلی

در رابطه با مقدار استفاده رنگها توجه به سلیقه و نیاز تمامی افراد خانه نیز می‌تواند ملاک قرار بگیرد. رنگهای گرم و تند رنگهای دوست داشتنی و پرطرفداری در میان جوانان و کودکان هستند اما معمولا افراد میانسال به رنگهای سرد و آرام گرایش بیشتری دارند. بر همین اساس است که در انتخاب رنگ برای فضای نشیمن که مورد استفاده همه افراد خانه است باید این موارد را نیز مورد بررسی قرار داد.

 

ترکیب سبز و گیاهان در طرحی داخلی

انتخاب رنگ سبز برای مبلمان نشیمن نیز رنگ مطبوعی است که می‌توان با کوسن های قرمز به جلوه بصری آنها افزود. در خانه‌هایی که سبک آنها روستیک می‌باشد رنگهای گرم و زنده مانند رنگ قرمز به وفور مشاهده می‌شوند و در تمامی تزئینات خانه می‌توان حضور آن را مشاهده نمود. در این خانه‌ها از رنگ قرمز برای رنگ درها، پنجره‌ها، صندلی‌ها و . . . استفاده می‌شود.

 

ترکیب رنگ سبز و قرمز در طرحی داخلی اتاق خواب

قرمز و سبز به واسطه اینکه تداعی‌گر طبیعت و زیبایی آن هستند در کنار عنصر طبیعی چون چوب نیز به طور فوق العاده‌ای جذاب و چشمگیر هستند که از ترکیب آنها با یکدیگر می‌توان در تمامی فضاهای خانه استفاده کرد. برای ایجاد یک فضای طبیعی آرام و دلنشین در خانه‌ها ترکیب قرمز و سبز بهترین انتخاب است و می‌تواند بستر خوبی برای دور شدن از هیاهوی شهر و زندگی پر تحرک امروزی فراهم کند.

بیشتر بخوانید:  هنر منبت‌کاری در مبلمان

رنگ قرمز در دکوراسیون

رنگ سبز در دکوراسیون


نویسنده: نفیسه رضوانی زاده

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *