دانستنی‌ها, دکوراسیون داخلی

رنگ در طراحی داخلی (قسمت دوم)

رنگ در طراحی داخلی

همانطور که در مطلب رنگ در طراحی داخلی قسمت اول اشاره شد مواردی اساسی در طراحی داخلی و همچنین دکوراسیون و انتخاب رنگها تاثیرگذار هستند که در این مطلب به توضیح فاکتورهای مطرح شده می‌پردازیم.

شرایط جغرافیایی حاکم بر کره زمین در مناطق مختلف ویژگی‌های منحصربه فرد خود را دارد که بر اساس قرارگیری آن منطقه در شمال و جنوب و نوار مرکزی زمین که سرزمین های استوایی را نشان می‌دهد تفاوت‌های چشمگیری وجود دارد.

شاید اینطور به نظر برسد که انتخاب رنگ برای دکوراسیون و طراحی داخلی ارتباط مستقیمی با سلیقه و انتخاب هر فرد دارد اما با بررسی رنگ‌ها در محیط ها و فضاهای گوناگون می توان اینگونه بیان کرد که تطابق رنگهای گرم با فضاهای سرد و بالعکس می‌تواند شکل زیباتر و البته کارآمدتری از تلفیق رنگ و فضا را ارائه دهد.

 

رنگ در طراحی داخلی

رنگ آبی در دکوراسیون

رنگ سبز در دکوراسیون

رنگ قرمز در دکوراسیون

رنگ زرد در دکوراسیون

رسیدن به اصل تعادل یکی از مهم‌ترین اصول در بسیاری از موضوعات زندگی بشری است که در بحث از رنگ در طراحی داخلی و دکوراسیون نیز با استفاده صحیح و به جا از آن می‌توان تاثیرات مثبت و ویژه آن را مشاهده نمود. استفاده از رنگ‌های گرم در مناطق سردسیر و همچنین استفاده از رنگ‌های سرد در مناطق گرمسیر از جمله نکاتی است که در صورت استفاده صحیح از آن می‌توان از شدت سرما و گرما در فضاها تا حدود زیادی کاست چرا که اثرات روانی رنگها به صورت ناخوداگاه بر انسان تاثیر می‌گذارند و برای مثال استفاده از رنگ سرد که حس خنکی را به انسان القا می‌کند در فضایی همچون خانه‌های کویر که نور خورشید به طور مستقیم در آنها حضور دارد احساس مطلوب‌تری را به همراه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:  محل نصب ساعت دیواری در پذیرایی

 

رنگ در طراحی داخلی

از دیگر فاکتورهای مهم که به شرایط جغرافیایی نیز مربوط می‌شود مساله نور است. در بسیاری از شهرهای ایران نور حضور پررنگ‌تری دارد. علاوه بر آن موقعیت سازه و اینکه در چه جهت جغرافیایی ساخته می‌شود نیز از اهمیت برخوردار است. برای خانه‌هایی که نور کمتری دارند انتخاب رنگهای روشن گزینه مناسب‌تری خواهد بود و استفاده از رنگهای گرم به جای سرد می‌تواند القای نور و روشنی نیز داشته باشد مانند رنگ زرد و طیف‌های روشن‌تر آن در ترکیب با رنگ سفید.

 

رنگ در طراحی داخلی

از ویژگی‌های بارز رنگ‌های روشن بزرگتر جلوه دادن فضا نیز می‌باشد که برای خانه‌های با ابعاد کوچک می‌تواند انتخاب خوبی باشد. هر چقدر میزان ترکیب یک رنگ با رنگ سفید بیشتر باشد بر میزان گستردگی و بزرگتر جلوه دادن فضا تاثیر می‌گذارد. سفید در میان رنگها بالاترین میزان بزرگنمایی را دارد و بر همین اساس از ابتدایی‌ترین رنگهای مورد استفاده برای نقاشی ساختمان محسوب می‌شود.

 

رنگ در طراحی داخلی

رنگ سفید در دکوراسیون

از نکات قابل توجه در انتخاب رنگها مشخص نمودن رنگ مناسب برای سقف و دیوارها و کف پوش است، سه عنصر اساسی در فضای داخلی که انتخاب نادرست رنگها می‌تواند به شکل‌گیری فضایی دلگیر و نامطلوب منجر گردد. رنگ‌های روشن برای سقف خانه نیز به بلندتر جلوه دادن سقف کمک می‌کنند و به طور کلی ابعاد فضا را به طور ناخودآگاه افزایش می‌دهند.

 

رنگ در طراحی داخلی

 

رنگ در طراحی داخلی

 

رنگ در طراحی داخلی

 

رنگ در طراحی داخلی

 

رنگ در طراحی داخلی

 


نویسنده: نفیسه رضوانی زاده

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *