دانستنی‌ها, دکوراسیون داخلی

رنگ در طراحی داخلی (قسمت یازدهم)

رنگ در طراحی داخلی

ترکیب صحیح رنگ در طراحی داخلی یک فضای مشخص (نشیمن، اتاق خواب و . . . ) علاوه بر شناخت کیفیات بصری و روانی رنگ‌ها، به کیفیت و میزان تعامل دو رنگ و تاثیر متقابلی که بر یکدگر می‌گذارند نیز بستگی دارد. برای مثال تاثیر متقابل دو رنگ سبز مغز پسته‌ای و آبی نفتی بر یکدیگر در طراحی داخلی.

 

رنگ های سرد در ترکیب با سفید در طراحی داخلی

به طور کلی مساله تاثیر‌گذار و کلیدی در شکلگیری یک طراحی داخلی زیبا و چشم‌نواز که از آرامش خوبی نیز برخوردار است به موضوع تناسب مربوط می‌شود. تناسب در رنگ، تناسب در بافت، تناسب در عناصر استفاده شده در فضا و . . .

در موضوع رنگ و تناسب مهم‌ترین نکته چیدمان و همراهی رنگهای سرد در کنار رنگ‌های گرم است. رنگ‌های سرد و رنگ‌های گرم در کنار یکدیگر به ایجاد حس تعادل در میزان گرمی و سردی کمک می‌کنند و احساسی از معتدل بودن را به ذهن القا می‌کنند.

رنگ های سرد و گرم در دکوراسیون

استفاده از رنگ‌های سرد به تنهایی در دکوراسیون فضایی ساکت، بی‌انرژی، بی‌تحرک و یکنواخت را القا می‌کند و در مقابل رنگ‌های گرم حس شور، هیجان، انرژی زیاد و . . . را القا می‌کنند. بر همین اساس ترکیب این دو گروه با یکدیگر از نظر مفهومی ترکیبی متعادل و متناسب را ایجاد می‌کند.

هارمونی رنگی در دکوراسیون

برخی از رنگ‌ها در گروه رنگ‌های سرد قرار دارند اما رنگهای میانه به شمار می‌روند و سردی آنها نسبت به برخی از رنگ‌های هم گروهشان کمتر است مانند رنگ‌هایی که در چرخه رنگ میان رنگ اصلی و رنگ مکمل قرار می‌گیرند. برای مثال نارنجی از رنگ‌های گرم به شمار می‌رود. در چرخه رنگ میان رنگ زرد و قرمز که دو رنگ اصلی هستند سه رنگ نارنجی وجود دارد که دومین نارنجی در این چرخه نارنجی اصلی است. دو رنگ نارنجی دیگر یکی زرد بیشتری دارد و دیگری قرمز بیشتر. نارنجی متمایل به رنگ قرمز از شور و حرارت بیشتری نسبت به نارنجی متمایل به زرد برخوردار است.

بیشتر بخوانید:  تخت‌های سلطنتی ایران (تخت مرمر)

 

رنگهای گرم در طراحی داخلی

همین مثال در رابطه با رنگ‌های سرد هم سنخیت دارد. مانند رنگ بنفش اصلی که در میانه دو رنگ اصلی آبی و قرمز قرار دارد. در اینجا نیز سه رنگ بنفش وجود دارد که اولی متمایل به آبی و سرد‌تر است و  دومی متمایل به قرمز و گرم‌تر است.

ترکیب و هارمونی رنگ در طراحی داخلی می‌تواند از نسبت‌های متفاوت ترکیب دو رنگ نیز ایجاد شود و مهم نیست حتما از یک مقدار مشخص و ثابت از رنگ‌ها در کنار یکدیگر قرار بگیرند.  برای مثال در ترکیب قرمز و سبز  در شکل گلها و  برخی از گیاهان که میزان استفاده از این دو رنگ متفاوت است اما شکل نهایی گل به حد زیادی از زیبایی برخوردار است. علت این امر تناسب متعادل میان این دو رنگ است.

 

هارمونی رنگ گرم در دکوراسیون

در ادامه مطلب به تلفق و ترکیب دوتایی دوازده رنگ چرخه رنگ که مکمل هم هستند با یکدیگر در دکوراسیون داخلی می‌پردازیم که عبارتند از : 1- ترکیب زرد و بنفش در دکوراسیون، 2- ترکیب زرد – نارنجی و بنفش – آبی ، 3- ترکیب نارنجی و آبی، 4- ترکیب نارنجی – قرمز و آبی – بنفش ، 5- ترکیب قرمز و سبز، 6- ترکیب قرمز – بنفش و سبز – زرد

 

ترکیب رنگ گرم و سرد در دکوراسیون اتاق خواب

رنگ آبی در دکوراسیون

رنگ زرد در دکوراسیون

رنگ قرمز در دکوراسیون

رنگ سبز در دکوراسیون

رنگ نارنجی در دکوراسیون

رنگ بنفش در دکوراسیون


نویسنده: نفیسه رضوانی زاده

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *