دانستنی‌ها, دکوراسیون داخلی

رنگ در طراحی داخلی (قسمت چهارم)

رنگ در طراحی داخلی

رنگ در طراحی داخلی و نحوه استفاده از آن در دکوراسیون می‌تواند با درخشش رنگها مرتبط باشد. تمامی رنگ‌های موجود در چرخه رنگ دارای ارزش رنگی هستند که با میزان درخشش هر رنگ مرتبط است. ارزش رنگی هر رنگ در ترکیب با سیاه یا سفید و مقدار رنگ ترکیب شده تغییر می‌یابد. زمانی که دو رنگ با ارزش رنگی مشابه با یکدیگر ترکیب می‌شوند رنگ حاصل شده رنگی تیره‌تر خواهد بود زیرا طول موج‌های رنگی بیشتری در ترکیب آنها جذب می‌شود.

 

فضای شاد در طراحی داخلی

 

در ترکیب دو رنگ اصلی با یکدیگر و به وجود آمدن رنگ سوم طیف متفاوتی از رنگ ایجاد شده را شاهد هستیم. برای مثال زمانی که دو رنگ آبی و قرمز با یکدیگر ترکیب می‌شوند و رنگ بنفش را می‌سازند ما با طیف متنوعی از رنگ بنفش مواجه هستیم زیرا مقدار رنگ آبی ترکیب شده با مقدار رنگ قرمز ترکیب شده متفاوت است. اگر مقدار رنگ ترکیب شده را یک واحد در نظر بگیریم، بنفش حاصل شده از ترکیب یک واحد آبی و نه واحد قرمز یک نوع بنفش را به وجود می‌آورد که با تغییر مقدار هر کدام از رنگهای آبی و قرمز این روند ادامه‌دار خواهد بود که همین تغییر در مقدار رنگ ترکیبی باعث به وجود آمدن تعداد زیادی از رنگ بنفش خواهد بود که می تواند در دکوراسیون و ترکیب رنگ در طراحی داخلی مورد توجه قرار بگیرد.

 

رنگهای مکمل در طراحی داخلی

 

طیف رنگ در طراحی داخلی

 

رنگ آبی در دکوراسیون

رنگ قرمز در دکواسیون

رنگ بنفش در دکوراسیون

سفید و سیاه از رنگ‌های بی‌فام به شمار می‌آیند که در کنار هم قرار گرفتن آنها ترکیبی کلاسیک و خیره کننده‌ای را نمایش می دهد. زمانی که تمامی طول موجهای طیف رنگی به سطح یک شی جذب می‌شوند آن شیء سیاه به نظر می‌رسد و زمانی که طول موج‌‌ها از شیء بازتابانده شوند آن شیء سفید رنگ به نظر می‌رسد. در ترکیب سیاه و سفید نیز شاهد تنوع بی شماری از رنگ‌های خاکستری بی فام هستیم که نسبت به خاکستری‌های فام دار که از ترکیب رنگهای مکمل به وجود می‌آیند خنثی‌تر هستند.

بیشتر بخوانید:  رنگ در طراحی داخلی (قسمت نهم)

 

رنگ سفید و سیاه در دکوراسیون

 

سفید و سیاه در طراحی داخلی

 

رنگ سفید در دکوراسیون

ترکیب سیاه و سفید در کنار رنگ‌های دیگر احساسی از تعادل را ایجاد می‌کند چرا که نه بیش از اندازه بر رنگ ها تاکید می‌کنند و نه بیش از حد بر آنها غلبه می‌کنند. استفاده از رنگ خاکستری در فضای خانه فضایی بی‌رنگ و بی‌جهت را برای اکسسوری‌ها و وسایل دکوری ایجاد می‌کند که به همین دلیل از اهمیت سایر وسایل خانه یا اتاق کاسته نمی‌شود علاوه بر این استفاده از خاکستری در میان دو رنگ اصلی و یا دو رنگ قوی و زنده باعث می‌شود تا گذر از آنها راحت‌تر صورت بگیرد.

 

رنگ قرمز و سفید در دکوراسیون

 

طیف رنگ قرمز در طراحی داخلی

 

سیاه و سفید خالص با قرار گرفتن در کنار سایر رنگ‌ها باعث جذاب‌تر شدن و جلوه بیشتر آنها می‌شوند و تا حدود زیادی می‌توانند از تندی و هیجان رنگ‌هایی چون قرمز و نارنجی بکاهند. سفید در کنار رنگهای دیگر به خلق فضاهایی ملایم‌تر و آرام تر کمک می‌کند و سیاه نیز بر میزان جذابیت رنگها می‌افزاید.

برای مثال قرمز در ترکیب با سفید حس شادابی بیشتری را القا می‌کند و  می‌تواند قرمز را به رنگ مایه‌های ملایم‌تری تبدیل کند مانند صورتی یا قرمز خشخاشی و در ترکیب با سیاه از جذابیت بیشتری برخوردار می‌شود مانند زرشکی.


نویسنده: نفیسه رضوانی زاده   

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *