دانستنی‌ها, دکوراسیون داخلی

رنگ در طراحی داخلی (قسمت پانزدهم)

رنگ در طراحی داخلی

در ادامه مطالب گذشته پیرامون رنگ در طراحی داخلی به بررسی رنگ نارنجی متمایل به قرمز و آبی متمایل به سبز در دکوراسیون می‌پردازیم.

رنگ نارنجی متمایل به قرمز در طبیعت تداعی‌گر خورشید و نور و گرمای زندگی بخش است و آبی متمایل به سبز تداعی‌گر رنگ اقیانوس ها و آبهای عمیق است.

نارنجی به تنهایی حرارت زیادی دارد و در ترکیب با قرمز این حرارت از عمق بیشتری برخوردار می‌شود و به نوعی القای حرارت کمتری دارد و در عین حال با طعم شیرین قرابت معنایی دارد.

 

نارنجی متمایل به قرمز در طراحی داخلی نشیمن

در دکوراسیون و انتخاب رنگ در طراحی داخلی باید این نکته را در نظر داشت که رنگهای روشن بزرگنمایی دارند و رنگهای تیره کوچک نمایی. در رنگهای چرخه رنگ میزان بزرگنمایی و کوچک نمایی رنگ نارنجی – قرمز و آبی – سبز تقریبا برابر است اما در ترکیب رنگهایی چون زرد و بنفش، میزان بزرگنمایی زرد بیشتر از بنفش است. اهمیت این نکته زمانی مشخص تر می‌شود که برای بزرگتر نشان دادن یک فضا بخواهیم از رنگهایی که بزرگنمایی بیشتری دارند استفاده کنیم.

 

رنگ های مکمل در طراحی داخلی

انتخاب رنگ آبی متمایل به سبز برای کسانی که آبی آسمان را در کنار سبزی طبیعت می‌خواهند رنگ مطلوبی است. آبی و سبز هر دو از رنگهایی هستند که با آرامش ارتباط دارند و تلفیق آنها با یکدیگر علاوه بر القای آرامش، حس تفکر و اعتماد به نفس را نیز القا می‌کند.

 

رنگ آبی متمایل به سبز در دکوراسیون داخلی

رنگ آبی متمایل به سبز با تمامی فضاهای داخلی خانه می‌تواند ارتباط مناسب و مطبوعی را به همراه داشته باشد و در درجه اول این رنگ برای فضای نشیمن با توجه به کاربری آن انتخاب خوبی است. برای ایجاد تضاد رنگی در فضای نشیمن و به چشم آمدن رنگ آبی – سبز استفاده از رنگ نارنجی – قرمز که مکمل آبی – سبز است انتخاب مناسبی است و برای جلوگیری از تضاد و القای حس آرامش بیشتر می‌توان از ترکیب سفید در کنار آبی – سبز بهره برد.

بیشتر بخوانید:  انواع چوب های تزئینی

 

بزرگترین تاثیر ترکیب رنگها با مکملشان بر یکدیگر ایجاد جذابیت بصری در بالاترین حد ممکن است. اما اگر ایجاد جذابیت بصری زیاد در طراحی داخلی مد نظر نیست می‌توان از طیف‌های روشن‌تر رنگهای گرم برای رنگهای سرد و یا حتی طیف‌های متفاوت همان رنگ در ترکیب با سایر رنگها استفاده شود که بر این اساس باید نحوه چیدمان رنگها در فضای مورد نظر بسیار هوشمندانه و با دقت زیادی انتخاب شوند تا به زیبایی مطلوب منجر گردد.

 

رنگهای مکمل در دکوراسیون داخلی

رنگ آبی – سبز و نارنجی – قرمز در کنار یکدیگر از شکوه بیشتری نسبت به سبز و قرمز و یا آبی و نارنجی برخوردار است و شاید علت این امر عمق، پختگی و تکاملی است که در این دو رنگ وجود دارد. رنگ آبی متمایل به سبز به عنوان رنگ دیوار در بسیاری از بناهای تاریخی مورد استفاده داشته است که احساسی از جلال و شکوه را به ذهن متبادر می‌سازد.

 

آبی متمایل به سبز در طراحی داخلی دستشویی

رنگ نارنجی در دکوراسیون

رنگ قرمز در دکوراسیون

رنگ آبی در دکوراسیون

رنگ سبز در دکوراسیون

تخت استخری

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *