دانستنی‌ها, دکوراسیون داخلی

رنگ در طراحی داخلی (قسمت هفدهم)

رنگ در طراحی داخلی

در ادامه مطالب گذشته پیرامون رنگ در طراحی داخلی به بررسی قرمز متمایل به بنفش و سبز متمایل به زرد  در دکوراسیون می‌پردازیم.

سبز متمایل به زرد نسبت به سبز که رنگ آرامش و مظهر طبیعت شناخته می‌شود از شور و هیجان بیشتری برخوردار است و تازگی و طراوت را تداعی می‌کند. قرمز نیز در ترکیب با بنفش از شور و حرارتش کاسته می‌شود و به نوعی این ترکیب از تعادل بیشتری نسبت به ترکیب قرمز و سبز و یا زرد و بنفش برخوردار است.

 

استفاده از رنگ سبز و بنفش در طراحی داخلی

این دسته رنگی چهار رنگ قرمز، زرد، سبز و بنش را پوشش می‌دهد و استفاده از آن در طراحی داخلی برای کسانی که این چهار رنگ از رنگهای مورد علاقه آنها است مناسب خواهد بود.

همانطور که در مطالب قبلی اشاره شد فضای نشیمن و یا هر فضای دیگری در خانه شرایط مخصوص به خود را دارد که انتخاب رنگ برای آنها باید متناسب با کاربری و ویژگی‌های آن فضا باشد. سبز متمایل به زرد و قرمز متمایل به بنفش هر دو از ویژگی‌هایی برخوردارند که با فضای نشیمن در هر خانه ای می‌توانند سازگار باشند. سبز متمایل به زرد از سرزندگی بیشتری برخوردار است و قرمز متمایل به بنفش نیز سکوت بیشتری دارد.

 

طیفهای رنگ بنفش در دکوراسیون داخلی

قرمز متمایل به بنفش نیز در تمدن های کهن و در بسیاری از کاخهای حکومتی نیز به چشم می‌خورد که در بسیاری از فرهنگ‌ها ارتباط معنایی زیادی با اصالت و  شکوه دارد. قرمز – بنفش از گرمای بیشتری نسبت به بنفش برخوردار است که شور و هیجان بیشتری به بنفش که رنگ متعادلی است می‌دهد و برای کسانی که به دنبال ایجاد فضایی نسبتا شاد هستند می‌تواند رنگ مناسبی باشد. از جهت دیگر ترکیب قرمز – بنفش نیز نسبت به قرمز از پختگی بیشتر و در نتیجه آرامش بیشتری برخوردار است که این مساله نیز می‌تواند به علاقه مندان به رنگ قرمز که هیجان زیاد آن برایشان مطبوع نیست مورد توجه قرار بگیرد.

 

استفاده از سبز روشن در طراحی داخلی

ترکیب قرمز – بنفش برای فضای اتاق خواب نیز رنگ مناسب‌تری نسبت به سبز- زرد است و با خواب همخوانی بیشتری دارد. سبز – زرد برای رنگ اتاق کودک و یا نوجوان رنگ مطلوب و مناسبی است و با روحیات کودکان که به دنبال شادی و فعالیت هستند و از روحیه زنده تری برخوردارند انتخاب سنجیده ای است.

 

قرمز متمایل به بنفش در طراحی داخلی اتاق خواب

از رنگ سبز متمایل به زرد در فضای آشپزخانه نیز می‌توان استفاده کرد و به واسطه نشاط بیشتری که نسبت به رنگ قرمز – بنفش دارد برای موضوع آشپزخانه و کاربری آن انتخاب مناسب‌تر و مطلوب‌تری است. علاوه بر این برای اکسسوری‌های آشپزخانه مانند ظروف غذاخوری نیز می‌تواند رنگی مطبوع به نظر برسد.

 

رنگهای روشن در دکوراسیون

از دیگر نکات مهم درمورد رنگ سبز- زرد ویژگی بزرگنمایی آن است که برای استفاده در فضاهای کوچک می‌تواند راهگشا باشد. اما قرمز – بنفش کوچکنمایی دارد و برای فضاهای که به دنبال بزرگ جلوه دادن آن هستیم نمی تواند انتخاب درست و صحیحی باشد.

 

کوچکنمایی رنگ در دکوراسیون

رنگ بنفش در دکوراسیون

رنگ قرمز در دکوراسیون

رنگ زرد در دکوراسیون

رنگ سبز در دکوراسیون


نویسنده: نفیسه رضوانی زاده

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *