دانستنی‌ها, دکوراسیون داخلی

رنگ در طراحی داخلی (قسمت هفدهم)

رنگ در طراحی داخلی

در ادامه مطالب گذشته پیرامون رنگ در طراحی داخلی به بررسی قرمز متمایل به بنفش و سبز متمایل به زرد  در دکوراسیون می‌پردازیم.

سبز متمایل به زرد نسبت به سبز که رنگ آرامش و مظهر طبیعت شناخته می‌شود از شور و هیجان بیشتری برخوردار است و تازگی و طراوت را تداعی می‌کند. قرمز نیز در ترکیب با بنفش از شور و حرارتش کاسته می‌شود و به نوعی این ترکیب از تعادل بیشتری نسبت به ترکیب قرمز و سبز و یا زرد و بنفش برخوردار است.

 

استفاده از رنگ سبز و بنفش در طراحی داخلی

این دسته رنگی چهار رنگ قرمز، زرد، سبز و بنش را پوشش می‌دهد و استفاده از آن در طراحی داخلی برای کسانی که این چهار رنگ از رنگهای مورد علاقه آنها است مناسب خواهد بود.

همانطور که در مطالب قبلی اشاره شد فضای نشیمن و یا هر فضای دیگری در خانه شرایط مخصوص به خود را دارد که انتخاب رنگ برای آنها باید متناسب با کاربری و ویژگی‌های آن فضا باشد. سبز متمایل به زرد و قرمز متمایل به بنفش هر دو از ویژگی‌هایی برخوردارند که با فضای نشیمن در هر خانه ای می‌توانند سازگار باشند. سبز متمایل به زرد از سرزندگی بیشتری برخوردار است و قرمز متمایل به بنفش نیز سکوت بیشتری دارد.

 

طیفهای رنگ بنفش در دکوراسیون داخلی

قرمز متمایل به بنفش نیز در تمدن های کهن و در بسیاری از کاخهای حکومتی نیز به چشم می‌خورد که در بسیاری از فرهنگ‌ها ارتباط معنایی زیادی با اصالت و  شکوه دارد. قرمز – بنفش از گرمای بیشتری نسبت به بنفش برخوردار است که شور و هیجان بیشتری به بنفش که رنگ متعادلی است می‌دهد و برای کسانی که به دنبال ایجاد فضایی نسبتا شاد هستند می‌تواند رنگ مناسبی باشد. از جهت دیگر ترکیب قرمز – بنفش نیز نسبت به قرمز از پختگی بیشتر و در نتیجه آرامش بیشتری برخوردار است که این مساله نیز می‌تواند به علاقه مندان به رنگ قرمز که هیجان زیاد آن برایشان مطبوع نیست مورد توجه قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید:  طراحی داخلی سبک مینیمال

 

استفاده از سبز روشن در طراحی داخلی

ترکیب قرمز – بنفش برای فضای اتاق خواب نیز رنگ مناسب‌تری نسبت به سبز- زرد است و با خواب همخوانی بیشتری دارد. سبز – زرد برای رنگ اتاق کودک و یا نوجوان رنگ مطلوب و مناسبی است و با روحیات کودکان که به دنبال شادی و فعالیت هستند و از روحیه زنده تری برخوردارند انتخاب سنجیده ای است.

 

قرمز متمایل به بنفش در طراحی داخلی اتاق خواب

از رنگ سبز متمایل به زرد در فضای آشپزخانه نیز می‌توان استفاده کرد و به واسطه نشاط بیشتری که نسبت به رنگ قرمز – بنفش دارد برای موضوع آشپزخانه و کاربری آن انتخاب مناسب‌تر و مطلوب‌تری است. علاوه بر این برای اکسسوری‌های آشپزخانه مانند ظروف غذاخوری نیز می‌تواند رنگی مطبوع به نظر برسد.

 

رنگهای روشن در دکوراسیون

از دیگر نکات مهم درمورد رنگ سبز- زرد ویژگی بزرگنمایی آن است که برای استفاده در فضاهای کوچک می‌تواند راهگشا باشد. اما قرمز – بنفش کوچکنمایی دارد و برای فضاهای که به دنبال بزرگ جلوه دادن آن هستیم نمی تواند انتخاب درست و صحیحی باشد.

 

کوچکنمایی رنگ در دکوراسیون

رنگ بنفش در دکوراسیون

رنگ قرمز در دکوراسیون

رنگ زرد در دکوراسیون

رنگ سبز در دکوراسیون


نویسنده: نفیسه رضوانی زاده

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *