دانستنی‌ها, دکوراسیون داخلی

رنگ در طراحی داخلی (قسمت هشتم)

رنگ در طراحی داخلی

عناصری که در فضا وجود دارند از کیفیات بصری و همچنین کاربری متفاوتی برخوردارند که برای ایجاد فضایی دلنشین و هماهنگ نیاز به بررسی تمامی ابعاد هر عنصری ضروری می‌نماید. بر همین اساس لازم است تا قبل از ورود به موضوع رنگ در طراحی داخلی، عناصری که می‌بایست در فضا قرار بگیرند مشخص شوند.

 

رنگ دلنشین در طراحی داخلی

 

فضای شاد در دکوراسیون

برای مثال در طراحی برخی از فضاهای نشیمن عناصری چون مبلمان، میزجلو مبلی، میز تلویزیون، گلدان‌ها، کوسن‌ها، پرده، تابلو و . . . وجود دارند و در برخی از فضاها عناصر کمتر و شاید متفاوتی استفاده شود. مسلما تعداد عناصر مورد استفاده در فضا باید منطبق و متناسب با وسعت و متراژ فضا باشد. برخی از فضاها متراژ کمی دارند و نباید از عناصر زیادی در طراحی داخلی آن استفاده کرد چرا که احساسی از بی نظمی و شلوغ بودن را تداعی می‌کنند. بالعکس این قضیه نیز مصداق دارد مانند فضاهای باز و بزرگی که استفاده حداقلی از عناصر القای بی وزنی و معلق بودن دارد.

 

القای آرامش در دکوراسیون

ایجاد تعادل و هماهنگی در طراحی فضای داخلی مهم‌ترین مساله‌ای است که می‌بایست میان تمامی عناصر و کیفیات بصری آن‌ها صورت بگیرد. هماهنگی رنگ‌های استفاده شده در فضا، هماهنگی رنگ‌ها با فضا، هماهنگی رنگ فضا با رنگ عناصر موجود در فضا، هماهنگی بین رنگ و بافت و . . .

 

پویایی در طراحی داخلی

خلق یک فضای ایده آل و مطلوب شباهت زیادی به خلق یک اثر موسیقی دارد. طراحی داخلی می‌تواند مانند موسیقی شکل‌های متفاوتی به خود بگیرد و تاثیرات منحصر به فرد خود را بر جای بگذارد. همانطور که با شنیدن برخی از آثار موسیقایی احساسی از ناب بودن و یا آرامش وجودمان را محصور می‌کند، خلق یک فضای زندگی نیز می‌تواند به ایجاد حسی از خلوص و آرامش منجر شود که ارتباط مستقیمی با نحوه چیدمان و انتخاب رنگ و عناصر در فضا دارد.

بیشتر بخوانید:  برندهای معروف مبلمان در ایران (6)

 

سادگی و خلوص در دکوراسیون

تعامل انسان با جهان پیرامون خود در عصر حاضر شکل متفاوت‌تر و دشوارتری پیدا کرده است. فشارهای زندگی اجتماعی، تلاش برای کسب درآمد، مشکلات روحی و روانی، بیماری‌ها و . . . مسائلی هستند که تا حدود زیادی مانع آرامش در زندگی می‌شوند. اگر چه بخش مهمی از اصل آرامش به نحوه تفکر هر شخصی بر می‌گردد اما استفاده از برخی ابزارها چون دکوراسیون داخلی و تلاش در جهت خلق زیبایی موضوعی است که می‌تواند برای مدیریت آرامش راهگشا باشد.

 

آرامش در طراحی داخلی

رنگ‌ها به واسطه تاثیرات روانی خود می‌توانند احساس آرامش، راحتی، نگرانی و . . . را از ذهن انسان دور کنند و بر همین اساس است که در بسیاری از مراکز درمانی و بیمارستان‌ها از رنگهای آبی و سبز بیشتر استفاده می‌شود چرا که این رنگها بیشتر از رنگ‌های دیگر به کاهش استرس و اضطراب کمک می‌کنند.

رنگ آبی در دکوراسیون

رنگ سبز در دکوراسیون

 

نیاز و کاربری فضا

توجه به این مهم که انتظار و خواست ما از فضای زندگی‌مان چیست بر تمامی ابعاد طراحی داخلی به ویژه انتخاب رنگ در طراحی داخلی تاثیر گذار است که در مطالب آتی پیرامون آن مطالبی ارائه می گردد که امیدواریم برای علاقه مندان به این موضوع مثمر ثمر واقع گردد.


نویسنده: نفیسیه رضوانی زاده

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *