دانستنی‌ها, دکوراسیون داخلی

استفاده بهینه از فضاهای مختلف خانه

استفاده بهینه از فضا

امروزه با توجه به افزایش جمعیت و همچنین بالا بودن هزینه خانه‌های ویلایی، آپارتمان‌های کوچک، انتخاب بسیاری از افراد برای زندگی است. بنابراین بهینه‌سازی فضای موجود و انتخاب دکوراسیون هوشمندانه به موضوعی چالش‌برانگیزی تبدیل شده است. یک طراحی هوشمندانه و اصولی، باعث مدیریت فضا و پرهیز از هرج و مرج می‌شود. شما می‌توانید با خلاقیت و نو‌آوری زیبایی و فضای منزل خود را چند برابر کنید.

ایجاد فضاهای چندگانه

گاهی لازم است از یک فضا، برای چند کاربرد مختلف استفاده کنید. برای ایجاد فضاهای چندگانه، ابتدا تمامی فعالیت‌های ممکن در خانه را در نظر بگیرید و برای هرکدام بخش خاصی را مشخص کنید. با استفاده از دیوارها، میز و صندلی، پرده، آکواریوم، پارتیشن و یا با انتخاب خلاقانه رنگ دیوار‌ها میتوان این فضاها را جدا کرد.

 

استفاده مناسب از فضا

 

در فضاهای چندگانه، از لحاظ بصری کاربرد اصلی دو سوم فضا را به خود اختصاص می‌دهد و یک سوم باقی مانده متعلق به کاربرد ثانویه است. دو کاربرد باید به صراحت مشخص شده، و در عین حال نشان دهید که قرار گرفتن آن‌ها در کنار هم تصمیمی هدفمندانه بوده است نه اتفاقی. در غیر این صورت فضا دچار هرج و مرج و بی‌نظی می‌شود. بنابراین ایجاد تناسب بین کاربردها از اهمیت زیادی برخوردار است. هماهنگی رنگ‌ها در ایجاد تناسب و ارتباط بین کاربردها و وسایل می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

 

استفاده مناسب از فضا

 

استفاده از وسایل چندمنظوره

در نظر گرفتن وسایل چندمنظوره یکی از مهم‌ترین فاکتور‌ها برای ایجاد فضای بیش‌تر است.

استفاده از پله‌ها برای نگهداری وسایل، امروزه در خانه‌های مدرن بسیار رایج است و یکی از هوشمندانه‌ترین روش‌ها برای ذخیره‌سازی فضاست. همچنین پاگرد پله‌ها مکان مناسبی برای ایجاد یک انبار مخفی کوچک است. البته فضای زیر پله‌ها را نیز نباید نادیده گرفت.

بیشتر بخوانید:  انواع چوب در دکوراسیون داخلی

 

استفاده بهینه از فضا

استفاده از صندلی‌های بدون پشتی در آشپزخانه به منظور جاگیری کم‌تر و استفاده از کانتر به عنوان میز غذاخوری و جداکننده محیط آشپزخانه از سایر فضاها، از ترفندفند‌های ذخیره‌سازی فضاست. به کارگیری کابینت‌های با درب شیشه‌ای یا بدون درب و یا کابینت های روشن در کنار کف‌پوش تیره باعث بزرگتر به نظر رسیدن فضای آشپزخانه می‌شود.

 

استفاده بهینه از فضا

تعبیه کشو‌هایی در زیر تخت یکی دیگر از ایده‌های رایج است. همچنین تعبیه مکان‌هایی در کف اتاق برای ایجاد انبار‌های مخفی ایده‌ای بسیار خلاقانه و کاربردی است.

 

استفاده بهینه از فضا

انتخاب تخت، مبل، صندلی و میز‌های تاشو و یا چندمنظوره، فضای بیش‌تری را به شما هدیه می‌دهد.

 

استفاده بهینه از فضا

فضاهای پرت و تو‌رفتگی‌های بین دو دیوار با توجه به اندازه آن‌ها، فضای مناسبی برای قرارگیری تلویزیون و سیستم‌های صوتی، ایجاد طبقه و قفسه کتاب، میز آرایش یا تحریر، جالباسی و… مناسب هستند.

 

استفاده بهینه از فضا

انتخاب رنگ مناسب برای دیوارها، استفاده بهینه از آینه‌ها و نورپردازی هوشمندانه کمک شایانی به بزرگتر نشان دادن فضا می‌کند.

 

استفاده بهینه از فضا

 


مجله دانستنی های باردین دکو

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *