دانستنی‌ها, دکوراسیون داخلی

 رنگ نارنجی در دکوراسیون

نارنجی در دکوراسیون
  • منشا و ساختار رنگ نارنجی

رنگ نارنجی از ترکیب رنگ‌های زرد و قرمز به وجود می‌آید و مانند رنگهای سبز و وبنفش از دسته رنگ‌های ثانویه به شمار می‌آید. نارنجی در طبیعت از پوست نازک پیاز و در شکل مصنوعی از ترکیب رنگ زرد کادمیوم و قرمز آلیزارین به دست می‌آید . رنگ نارنجی در دکوراسیون می تواند تلفیقی از طیف‌های متنوعی از زرد کادمیوم و قرمز آلیزارین در نسبت‌های گوناگون باشد.

 

رنگ نارنجی در دکوراسیون

  • رنگ نارنجی در فرهنگ‌های باستان

نارنجی رنگ پاییز و فصل برگریزان است و نشانه درو و برداشت محصول. در بسیاری از کشورهای آمریکایی و اروپایی نماد ثروت و سلطنت است. نارنجی در فرهنگ هندوستان رنگ مقدسی است و در مراسم مذهبی مورد استفاده زیادی قرار می‌گیرد. در ژاپن نیز این رنگ سمبل عشق و شجاعت محسوب به شمار می‌آید و در برخی از کشورهای خاورمیانه به معنای مرگ و عزاداری شناخته می‌شود.

رنگ زرد در فرهنگ‌های باستان

رنگ قرمز در فرهنگ‌های باستان

 

رنگ نارنجی در دکوراسیون

  • روانشناسی رنگ نارنجی

نارنجی رنگ میانه بین زرد و قرمز است و تا حدودی از ویژگی‌های هردوی این رنگ‌ها بهره می‌برد. نارنجی تداعی کننده گرما و تابش خورشید است. نارنجی همانند قرمز و زرد رنگی مهیج و تحریک کننده است و در فضاهای آشپزخانه و رستوران مورد استفاده زیادی دارد. نارنجی رنگ مثبت اندیشی، خردورزی و خوش بینی نیز است . نارنجی متمایل به قرمز سمبل امیال جنسی، سلطه طلبی و اشتیاق است و در ترکیب با سیاه معنای حیله و عدم اعتماد و اطمینان را تداعی می‌کند. نارنجی سمبل خلاقیت نیز شناخته می‌شود و با فضای علمی تناسب خوبی دارد.

بیشتر بخوانید:  رنگ در طراحی داخلی (قسمت شانزدهم)

روانشناسی رنگ زرد

روانشناسی رنگ قرمز

  • استفاه از رنگ نارنجی در دکوراسیون داخلی

نارنجی در میان نوجوانان طرفداران زیادی دارد و برای کسانی که به خلوص قرمز و درخشندگی زرد  علاقه مند هستند انتخاب رنگی مناسبی است. نارنجی در ترکیب با سفید به رنگ گلبهی متمایل می‌شود که رنگ محبوبی به ویژه در میان خانمها می‌باشد. نارنجی در ترکیب با سیاه به رنگ حنایی و طیف‌های متنوعی از قهوه ای می‌رسد.

استفاده از رنگ نارنجی در کنار آبی که رنگ مکمل هم هستند جلوه و جذابیت خاصی دارد. همچنین نارنجی در کنار رنگهایی چون قهوه ای متمایل به قرمز و زرد تیره نیز زیبایی خاصی دارد که می‌تواند رنگ مناسبی برای فضای نشیمن به خصوص در فصل پاییز باشد.

 

رنگ نارنجی در دکوراسیون نشیمن

 

رنگ نارنجی در دکوراسیون ناهارخوری

 

رنگ نارنجی در دکوراسیون آشپزخانه

 

رنگ نارنجی در دکوراسیون

رنگ زرد در دکوراسیون

رنگ قرمز در دکوراسیون

  • ترکیب رنگ نارنجی و چوب طبیعی در دکوراسیون

رنگ نارنجی در میان رنگ‌ها بیشترین شباهت ظاهری را به چوب طبیعی دارد و به واسطه نداشتن تضاد کافی در کنار چوب جلوه ویژه‌ای ندارد. برای زیباتر جلوه دادن نارنجی در کنار چوب بهتر است از نارنجی متمایل به قرمز در کنار چوب های طبیعی با رنگ روشن و همچنین از نارنجی متمایل به زرد در کنار چوب های طبیعی با رنگ تیره تر استفاده شود تا با ایجاد یک تضاد نسبتا ملایم بر زیبایی و ترکیب این دو عنصر جذاب افزوده شود.

 

چوب و رنگ نارنجی در دکوراسیون

 

چوب و رنگ نارنجی در دکوراسیون


نویسنده: نفیسه رضوانی زاده

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “ رنگ نارنجی در دکوراسیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *