دانستنی‌ها, دکوراسیون داخلی

رنگ زرد در دکوراسیون

ویژگی های رنگ زرد در دکوراسیون
  • منشا و ساختار رنگ زرد

 رنگ زرد به همراه رنگ آبی و قرمز سه رنگ اصلی هستند که تمامی رنگها از ترکیب‌های این سه رنگ با هم و همچنین در ترکیب با سفید و سیاه به وجود می‌آیند. روشن‌ترین رنگ در میان رنگهای فام دار است که قدمت استفاده از آن نیز به دوران پارینه سنگی بازمی گردد. رنگدانه زرد به شکل طبیعی از گیاهانی چون اسپرک، گل زعفران، جاشیر و گندل ساخته می‌شود و در شکل شیمیایی از اکسید کادمیوم ساخته می‌شود. رنگ زرد در دکوراسیون

طیف های رنگ زرد

  • رنگ زرد در فرهنگ‌های باستان

زرد نماد خورشید و گل است و در بسیاری از فرهنگ‌ها به زندگی و تولد تعبیر می‌شود. در فرهنگ آسیایی از رنگ زرد به عنوان رنگ لباس اعضای سلطنتی و قانون گذاران استفاده می‌شود و مترادف با شکوه و تقدس انگاشته می‌شود. در ژاپن به معنای شجاعت استفاده می‌شود و در کشور فیلیپین سمبل رستاخیز و تولد دوباره است. در چنین نماد قدرت و سلطنت و در هند نماد تجارت و بازرگانی است.

در کشورهای اسلامی و خاورمیانه با شادمانی و موفقیت در ارتباط است. در کشورهای آفریقایی رنگ لباس قشر مرفه و ثروتمند جامعه زرد رنگ است و در مصر باستان سنگ زرد به عنوان نماد و سمبل شادی و سعادت استفاده داشته است. در کشورهای امریکای لاتین رنگ زرد رنگ ماتم، عزا و سوگواریست. شباهت و نزدیکی رنگ زرد به رنگ طلایی ویژگی‌های آن را که به معنای ثروت ، پول،کیفیت و موفقیت هستند را نیز برای رنگ زرد به همراه دارد.

 

رنگ آبی در فرهنگ‌های باستان

بیشتر بخوانید:  بررسی تفاوت بالکن و تراس

رنگ قرمز در فرهنگ‌های باستان

رنگ سفید در فرهنگ‎‌های باستان

 

رنگ زرد در تلالو نور

  • روانشناسی رنگ زرد

رنگ زرد به واسطه تداعی رنگ خورشید در بسیاری از فرهنگ‌ها نماد زندگی و حیات است. از رنگهایی است که توجه را بر می‌انگیزاند و در عین حال با شادی، تفکر و انرژی نیز همراه است. زرد در طیف‌های روشن خود عقل و درایت را تداعی می‌کند و نشانی از تازگی و شادابی است و در طیف‌های تیره اش با بیماری، پوسیدگی و حسادت هم معنی است.

روانشناسی رنگ آبی

روانشناسی رنگ قرمز

روانشناسی رنگ سفید

  • زرد در دکوراسیون داخلی

زرد به واسطه سرزندگی و طراوتی که دارد از رنگ‌های محبوب در دکوراسیون داخلی به شمار می‌آید و برای کسانی که در جستجوی شادی و نشاط هستند رنگ مناسب و مطلوبی محسوب می‌شود. زرد به واسطه حد بالای درخشندگی که دارد برای فضاهایی که نور کمی دارند مناسب است و با داشتن ویژگی پویایی برای بسیاری از فضاهای داخلی خانه رنگ مطلوبی به شمار می آید. زرد نشاط و انرژی جوانی را القا می‌کند و به عنوان رنگی محرک، به افزایش خلاقیت نیز کمک می‌کند که از این جهت برای اتاق کودکان و یا اتاق مطالعه می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

رنگ زرد در دکوراسیون نشیمن

 ترکیب سفید و رنگ زرد در دکوراسیون

 رنگ زرد در دکوراسیون آشپزخانه

رنگ زرد در دکوراسیون اتاق خواب

رنگ زرد در دکوراسیون اتاق کودک

آبی در دکوراسیون داخلی

قرمز در دکواسیون داخلی

سفید در دکوراسیون داخلی

  • ترکیب رنگ زرد و چوب طبیعی در دکوراسیون

ترکیب زرد و چوب طبیعی نیز زیبایی‌های خاص خود را دارد. به طور کلی چوب طبیعی ویژگی‌های منحصربه فردی دارد و در کنار رنگ‌های متفاوت اثرات روانی و احساسی متفاوتی را نیز به همراه دارد که شکل آن به انتخاب مقدار مناسبی از رنگ و کابرد صحیح چوب در فضاهای مختلف بستگی دارد.

بیشتر بخوانید:  انواع چوب های تزئینی

استفاده از چوب در رنگ‌های گوناگون و از روشن تا تیره در ترکیب با طیف‌های مختلف رنگ زرد از لیمویی تا پرتقالی تنوع ترکیبی زیادی را به وجود می‌آورد که بسته به فضا و کاربری آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ویژگی چوب طبیعی در دکوراسیون

ترکیب رنگ آبی و چوب طبیعی در دکوراسیون

ترکیب رنگ قرمز و چوب طبیعی در دکوراسیون

ترکیب رنگ سفید و چوب طبیعی در دکوراسیون

ترکیب چوب و رنگ زرد در دکوراسیون


نویسنده: نفیسه رضوانی زاده

بازگشت به لیست